Sağlık

Harita gibi şekilleri olan dil neden olur, harita dilin tedavisi nasıl yapılır?

Harita dil nasıl olur, harita dil ne demek, harita dil nasıl geçer, coğrafi dil tedavisi

Bebeğimin dilinde bir tuhaflık var çizgiler, harita gibi garip şekiller var diyorsanız bebekte dilin üstündeki bu şekilde haritaya benzer coğrafi şekillere “hairta dil” denir. Harita dil bebeğe ağrı, sancı yapar mı? Hayır, harita dil olan bebekte bebeğ ağrılar yaşamaz. Hatta dilinde anormal şekil olduğunu bile aynadan görmedikçe anlayamaz. Anne veya babalar dildeki bu şekilleri görür. 100 bebekten 1 il 14 arasında görülebilen bir durumdur.

Bebeklerde harita dil olduğu nasıl anlaşılır, belirtileri nelerdir?

Bebeklerin dilinde kırmızı yama gibi şekiller olması aynı zamanda pürüzsüz oluşu ile coğrafi dil olduğu anlaşılır. İlk defa harita dil kavramı ile karşılaşanların aklı karışabilir. Burada harita, coğrafi gibi terimlerden bahsedilirken aklınıza bebeğin konuşması yani lehçe, lisan gibi durumlar aklınıza gelmesin. Bu konu bebeğin ağız dili yani ağzındaki dilin üzerindeki şekillerden bahsetmektedir. Bebeğin ağzındaki dilin üzerinde beya renk boncuk boncudk daireler olmasıdır. Bu benekler birden fazla olabilir ve durduk yere bir sebep olmadan çıkar.

Bebeklerde harita dil neden olur?

Bebeklerin ağzındaki dilde harita gibi şekillerin neden olduştuğuna dair bilgiler yoktur. Desenleri yüzünden sedef hastalığı ile benzetmeler yapılan durumlar var. Genetik bozukluk ve hastalıklarda da oluşabildiğinden bebekte kalıtımsal olduğu kanıtları vardır. Kesin olmamakla beraber hormon değişimleri ile alakalandırılmaktadır. Baharatlı yemek veya sıcak yemek harita dil yapmaz.

Harita dilin bitkisel tedavisi var mıtedavisi nasıl yapılır?

Dilin üzerindeki bu desenler için bir tedavi yöntemi bulunmamaktadır. Sınırlı ve kendine geçmesidir. Hemen iyileşme olmayabilir veya zamana yayılarak aylar süren bir iyileşme süreci olabilir.

Harita dil tedavisinde retin-A içerikli kremlerde olumlu sonuçlar bıraktığı belirlenmiş ancak çoğu doktorlar günümüzde bu kremleri reçeteye yazmamaktadır.

Korunma yöntemleri

Neden harita dil olduğu, dilde bu şekillerin hangi sebepten dolayı oluştuğu bilinmediğinden korunmakta imkansızdır. Eğer bebeklerde coğrafi dil varsa baharatlı, ekşi ve acılar rahatsızlık veriyorsa yenilmemesi yararlıdır. Şekiller arasındaki oluşumlar bu tür gıdalardan etkilenerek ağrıma yapabileceğindne bebeklerde dikkatli besin seçimleri yapmak fayda sağlayacaktır.

Bebekler için faydalı bağlantılar

Global

Araştırmacı ve yazar. Sağlık gündemini takip ederek hastalıklar ve tedavi yöntemleri ve alternatif tıp alanında detaylı bilgi paylaşımı sunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu