Faydalı Bilgiler

Hangi namaz kaç rekât? En kolay anlatımla namazların rekâtları

Hangi namaz kaç rekât? En kolay anlatımla namazların rekâtları, hastalık nasıl tedavi edileceği sitemizde Hangi namaz kaç rekât? En kolay anlatımla namazların rekâtları ile ilgili ayrıntı kısmı araştırmaya koyulduk.. Hangi namaz kaç rekât? En kolay anlatımla namazların rekâtları ile alakalı tüm bilgiler makalemizde..

Hangi namaz kaç rekât? En kolay anlatımla namazların rekâtları

Namaz, İslam’ın 5 şartından biridir. Allahü Teala’nın emirlerinden olup, tüm Müslümanların günde 5 vakit kılması gereken farz ibadettir. İbadetlerin en faziletlisi olan namaz; sabah, öğle, ikindi, akşam ve yatsı olmak üzere günde 5 vakit kılınır. Vakit namazlarının ve bunun bununla birlikte Cuma, Teravih ve Bayram namazlarının kaç rekâtten oluştuğunu yazımızın devamında açıkladık.

Tüm Namazların Rekât Sayıları

Aşağıda verdiğimiz tabloda da görüldüğü gibi gün içinde kılınan 5 vakit namaz toplamda 40 rekâtten meydana gelir. Vakit namazları ile birlikte Cuma, Teravih ve Bayram namazlarının kaç rekâtten oluştuğunu içeriğimizin devamında açıkladık. İlk olarak aşağıda verdiğimiz namaz rekâtları tablosuna bir göz atalım ve ardından tüm namaz rekâtlarının her birini ayrı ayrı okuyalım;

Sabah Namazı Kaç Rekâttır?

Sabah namazı toplamda 4 rekâtten meydana gelir. Önce 2 rekât sünnet kılınır, selam verilir. Sonra 2 rekât farz kılınır.

Öğle Namazı Kaç Rekâttır?

Öğle namazı toplamda 10 rekâttan meydana gelir. Önce 4 rekât sünnet kılınır, selam verilir. Sonra 4 rekât farz kılınır, selam verilir. En son 2 rekât son sünnet kılınır.

İkindi Namazı Kaç Rekâttır?

İkindi namazı toplamda 8 rekâttan meydana gelir. Önce 4 rekât sünnet kılınır, selam verilir. Sonra 4 rekât farz kılınır, selam verilir.

Akşam Namazı Kaç Rekâttır?

Akşam namazı toplamda 5 rekâttan meydana gelir. Önce 3 rekât farz kılınır, selam verilir. Daha sonra ise 2 rekât sünnet kılınarak selam verilir.

Yatsı Namazı Kaç Rekâttır?

Yatsı namazı toplamda 13 rekâttan meydana gelir. Önce 4 rekât sünnet kılınır, selam verilir. 4 rekât farz kılınır, selam verilir. Daha sonra ise 2 rekât son sünnet kılınır. En son yatsı namazından sonra 3 rekât vacip olan vitir kılınır.

Cuma Namazı Kaç Rekâttır?

Cuma namaz toplamda 10 rekâttan meydana gelir. İlk önce 4 rekât sünnet kılınır, 2 rekât farz kılınır ve son kez 4 rekât son sünnet kılınır.

Bayram Namazları Kaç Rekâttır?

Ramazan Bayramı ve Kurban Bayramı namazlarını kılmak erkeklere vaciptir. Ramazan ve Kurban Bayramları namazı iki rekât olup cemaat ile kılınır.

Teravih Namazı Kaç Rekâttır?

Teravih namazı 20 rekâttan bir araya gelen sünnet bir namazdır. Teravih namazı yatsıdan sonra, vitirden önce 20 rekât olarak kılınır. Teravih namazı ikişer rekât olarak da kılınır, dört rekât olarak da kılınabilir.

5 Vakit Namaz Kaç Rekattır?

Sabah namazı: 4 rekât

 • 2 rekât sünnet
 • 2 rekât farz

Öğle namazı: 10 rekât

 • 4 rekât sünnet
 • 4 rekât farz
 • 2 rekât son sünnet

İkindi namazı: 8 rekât

 • 4 rekât sünnet
 • 4 rekât farz

Akşam namazı: 5 rekât

 • 3 rekât farz
 • 2 rekât sünnet

Yatsı namazı: 13 rekât

 • 4 rekât sünnet
 • 4 rekât farz
 • 2 rekât son sünnet
 • 3 rekât vitr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu