Faydalı Bilgiler

Hangi Besinler Mutluluk Verir?

Bilim adamlarının yaptığı araştırmalara göre, gülmek, yeterince uyumak, çok çalıştıktan sonra dinlenmek, sevdiğiniz insanlarla vakit geçirmek gibi birçok aktivitenin kişileri mutlu ettiğini söylemişlerdir. Ama mutlu olmanın başka bir yolu ise yemek yemek. Özellikle bilim adamlarının raporları gösteriyor ki, yemek ile mutluluk arasında doğrudan bir ilişki vardır.

Serotonin, mutluluk hormonu olarak bilinmektedir ve ayrıca ruh sağlığınız ile de doğrudan ilişkilidir. Ayrıca iştahınız ile ilgili metabolizmayı da tetiklemektedir. Bu mutluluk hormonunun vücudunuzda daha da fazla olmasını istiyorsanız, spor, güneş ışığı, stresten uzak durma ve yemek yeme gibi aktiviteleri yapmanız gerekmektedir. Özellikle bazı yiyecekler bu hormonu çok üst seviyelere çıkarmaktadır. Şimdi bunları detaylı şekilde inceleyelim.

Hangi Besinler Mutluluk Verir? Faydalı Bilgiler

Mutluluk Veren Besinler

Muz, içerisinde bulundurduğu yüksek potasyum ve B vitamini ile vücuttaki serotonin miktarını artırmaktadır. Aynı zamanda tansiyonu da dengeleyerek, kalp hastalıklarına karşı oldukça etkilidir. İmkanınız varsa her gün bir adet yemeniz önerilir.

Balık, içerisinde bulundurduğu omega 3 ile vücuttaki serotonin miktarını artıran diğer bir yiyecektir. Aynı zamanda beyin fonksiyonların daha iyi çalışmasını da sağlamaktadır. Kalp ve damar hastalıklarına karşı da iyi geldiğini bilinen balığı, haftada en az bir kez tüketmekte fayda vardır.

Çilek, C vitamini açısından oldukça zengin bir meyvedir. Bu C vitamini sayesinde vücudunuzdaki serotonin hormonu miktarı artmaktadır. Ayrıca antioksidan özelliği sayesinde bağışıklık sisteminize katkı sağlamaktadır. Günde 5 – 6 adet tüketilmesi tercih edilir.

Bitter çikolata, serotinin miktarını artıran en önemli yiyecek desek yanılmış olmayız. Ayrıca kalsiyum, magnezyum gibi birçok mineral açısından zengindir. Ama bitter çikolatasını tüketirken çok fazla aşırıya kaçmayın. Günde en fazla bir paketin çeyreği kadar tüketmeniz önerilir.

Süt ve süt ürünleri, içerisinde barındırdığı triptofan sayesinde serotonin miktarını artırmaktadır. Aynı zamanda protein ve kalsiyum bakımından zengin olan bu ürünler, kemiklerinizi de güçlendirmektedir. Ara öğünlerinizi yerken bir kase yoğurt tüketmekte fayda vardır. Ayrıca yoğurdun yanında meyve tüketimi aldığınız faydayı ikiye katlamaktadır. Özellikle ara öğünlerde süt ve süt ürünleri tüketmeniz kan şekerini dengelemek için önemlidir. Ana öğünlerde ise az miktarda tüketmek sizin için daha iyi olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu