Hamilelik

Hamiliğin İlk Haftalarında Anne Ve Bebek

Hamiliğin İlk Haftalarında Anne Ve Bebek

Hamilelik döneminizin ilk günü, son adet gününüz baz alınarak hesaplanır. Bebek 4 haftalık olana kadar, rahim içerisinde bir hamileliğin veya bebeğin varlığından bahsedilemez. Bu sebepten dolayı da, hamileliğin 1. haftasından bahsetmek söz konusu olamaz.

Hamiliğin İlk Haftalarında Anne Ve Bebek
Yumurtlama süreci, son adet tarihinden 2 hafta sonra başlar. Dolayısı ile döllenme de bu dönemde oluşur. Henüz bebek meydanda olmadığı için de, hamileliğin ilk 3 haftası gebelik olarak sayılmaz. Bu dönem içerisinde sadece döllenme ile rahime doğru yolculuk gerçekleşir. Hamilelik dönemi, 4. hafta ile beraber başlar ve bebeğin ultrason ile fark edilmesi ise, ancak 5 ile 6 haftaları bulur.

Buna bir örnek vererek algılamayı sağlayacak olursak, en son Ocak ayında adet olan bir kadın, Şubat ayı geldiğinde adet olmadığını fark ettiğinde hamile olabileceğini düşünerek muayeneye gider. Yapılan testte pozitif değerle karşılaşan kadına, 4 haftalık hamile olduğu söylenir. Hamilelik haftaları,son adet tarihinin ilk gününden itibaren hesaplandığı için, bu kadına 1 haftalık değil, 4 haftalık hamile olduğu söylenir. Bebeğin 4 haftalık olmasının ardından gelişimi kontrol edilerek, hafta hafta takip edilir ve gelişmesine şahit olunabilir.

1 Haftada Hamilelik Belirtileri

Az önce söylenenler göz önüne alındığında, 1 haftalık gebelik belirtilerinin olmadığı rahatlıkla söylenebilir. Hamilelik belirtileri, hamileliğin 4. haftası itibari ile başlar ve en belirgin özelliği ise, adet döngüsünün yaşanmamış olmasıdır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu