Hamilelik - Gebelik

Hamileyken pizza, hamilelikte pizza tüketimi, hamileler pizza yiyebilir mi?

Hamileyken pizza nasıl yenir, hamilelikte pizza yemek zararlı mı

Hamilelik dönemleri yenilen gıdalar açısından biraz daha fazla dikkat edilmesi gereken dönemlerdir. Gebeler için pizza doyurucu ve vitamin dolu gelebilir ama pizzanın bazı noktalarına dikkat ederek tüketilmesi gerekmektedir. Etli pizzaların mikrop taşıma özelliği bulunabilir ve bebek sağlığına zararı dokunabilir.

Aşağıda pizza yeme konusunda dikkat etmeniz gereken hususlara yer verilmiştir.

Hamilelikte pizza yemek

Gebelikte pizza yiyenler öncesi döneme göre pizza tüketimi yapmamalı ve içeriğine dikkat etmelidir. Dikkat edilmesi gereken konuları şu şekilde sıralayabiliriz;

Pizza peyniri

Pizzanın genel yapısı itibari ile peynir özel bir yer tutar. Gebelikte peynir tüketiminde zarar görmemek adına dikkat edilmesi gereken noktalar bulunur. Küflenmiş olgun hale gelmiş ayrıca yumşak kabuklu brie, camembert veya chevre gibi peynirlerin gebelikte tüketilmesi zarar verir. Bunlara ek olarak rokfor benzeri mavi damarlı ve yumuşak peynirler tüketilmemelidir. Yumuşak peynirlerde daha fazla ne olduğundan listeria gibi bakterilerin gelişiminde bu tür peynirler daha uygundur. Çok fazla ihtimal olmamasına rağmen bu bakteri türünden rahatsızlık meydana gelebilir.

Pizzaya konulan çiğ etler, pişmemiş ve soğuk etler

Pizzalarda bulunan sucuklar ve salam gibi et çeşitliliğinde pişimi az olanların parazit sorunu ortaya çıkmasına neden olabilir. Etlerin az pişmiş, pişmemiş veya soğuk olması toksoplazmaya neden olabilir. Toprakta, arıtımı olmamış suda ve et içerisinde olan parazitlerden kaynakalan hastalık türü toksoplazmadır. Böyler bir parazit yüzünden bebek zarar görebilir.

Gebelikte pizza nasıl yenmeli

  • Pizzanın içeriğinde kullanılan malzemenin sağlıklı olması, iyi derecede pişirilmiş olması ve sıcak olarak tüketilmesi gerekmetedir. Pizzanın sıcakken tüketilmesindeki amaç, ölmüş olan mikropların soğudukça etki göstermeye başlaması ihtimalini ortadan kaldırmaktır.
  • Yüksek ısıda pişen pizza bebek ve anneyi enfeksiyondan korumaya yardımcıdır.
  • Pizza süt veya pastorize edilmiş hali ile parmesan, cheddar gibi sert pernir türleri ile yapılmışsa güvenlidir.

Hamilelikte pizzanın zararları

Yukarıda da belirtildiği üzere pizzada kullanılan peynirler hamileler için problemler doğurabileceğinden dikkatli tüketilmelidir. Diğer bir zarar görebileceğiniz konu ise, kümes kayvanları tavuk, kaz, ördek veya kırmızı et bulunan pizzalar iyi derecede pişirilerek hatta sofranıza koyduğunuzda buharı çıkarken yenilmelidir.

Bunlarda ilginizi çekebilir!

Global

Araştırmacı ve yazar. Sağlık gündemini takip ederek hastalıklar ve tedavi yöntemleri ve alternatif tıp alanında detaylı bilgi paylaşımı sunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu