Ana sayfa » Sağlık » Hamileyken Oruç Tutulur mu ? Gebelikte Oruç

Hamileyken Oruç Tutulur mu ? Gebelikte Oruç

Değerli ziyaretçilerimiz Ramazan ayının yaklaşması ile birlikte, hamile olanlar için oruç tutup tutamayacağı merakı sardı. bu yazımızda hamileyken oruç tutulur mu ? Gebelikte oruç tutmak, hamileyken oruç bozmak, oruç bebeğe zarar verir mi gibi konuları işleyeceğiz. Konu başlıklarımız şu şekilde;

  • Hamileyken oruç tutulur mu?
  • Hamilelerde beslenme nasıl olmalı ?
  • Açlık bebeğe bebeğe zarar verir mi ?
  • Hamileler oruç için kefaret ödemeli mi?
  • Hamilelik sonrası kaza orucu tutulabilir mi?

Hamileyken oruç tutulur mu?

Hamileliğin başlangıcıyla birlikte kadın vücudunda önemli fiziksel ve hormonal değişiklikler baş gösterir. bu değişikliği vücudun hemen alışması kolay olamayabilir. Peki Hamileyken oruç tutulur mu ? Hamileyken vücudun  normal olan besin ve sıvı ihtiyacı neredeyse iki katına çıkar. Gebeliğin ilk haftalarında bu belirli olmasa da özelikle 2. trimestir denilen 4.5.6. haftalarında yoğun bir şekilde beslenme ihtiyacı duyar. İşin dini boyutu dışında hamileler beslenme çok önemlidir.

Hamilelerde beslenme nasıl olmalı ?

Ülkemizde her yıl 160 bine yakın bebek  düşük doğum ağırlığı (2500 gramın altında doğan bebekler düşük doğum ağırlığındadır) ,ile doğmaktadır. Bu durum bebeklerde gelişme geriliği ve özelikle demir eksikliği yaratabilmektedir. Demir kanda oksijenin taşınması için gereklidir.

Hamileyken Oruç Tutulur mu ? Gebelikte Oruç

hamileyken oruç tutulur mu?

Oksijen tüm organlarla birlikte bebeğin beynini de besler. dolayısıyla bilişssel gelişim için de önemlidir. Bu sebeple hamileler beslenmelerine azami dikkat etmeleri gerekir.
Hamilelik öncesi ve hamilelik döneminde yetersiz ve dengesiz beslenme aynı zamanda doğum riskini de artırır. iftarda yeterli beslenmiş olmanıza rağmen dengeli beslenmiş olmazsınız bu nedenle dengesiz beslenme de bebeğin gelişimini etkileyebilir.

Açlık bebeğe bebeğe zarar verir mi ?

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi gün boyunca aç kalıp iftarda çok fazla besin almak dengesiz beslenme durumudur. çünkü sahurdan sonra en fazla 4 saat sonra kan şekeri düzeyiniz düşmeye başlar ve vücudunuzun dengesi bozulur. bir orucun yaklaşık 12 saat sürmesi dolayısı ile bebek gelişimini yavaşlatabilir.bu sebeple uzun süreli açlık hamileler için çok uygun değildir.

Hamileler oruç için kefaret ödemeli mi?

Dinimize göre bir sebeple oruç tutamayanlar, orucu kaza edebilir yada kaza edemeyecekse orucun kefaretini ödeyebilirler 2019 oruç kefareti ne kadar olduğunu ise diyanet işleri başkanlığının internet sitesinden kontrol edilebilir. Ev hanımı olup herhangi bir geliri olmayanlar için ise gene konusunda uzman din adamlarına sormak gerekir.

Hamilelik sonrası kaza orucu tutulabilir mi?

Kaza orucu: mecbur bir sebepten dolayı farz olan orucunu mecburiyet ortadan kalktıktan sonra tutması anlamına gelir. bu bakımdan hamileler de hamilelik dönemininin bitmesi sonrası eğer emzirme döneminde problem yaşamayacaksa oruç tutabilirler. fakat emzirme döneminde oruç tutulduğu için anne sütünde azalma yaşanıyorsa kaza oruçları emzrime döneminin sonuna bırakılmalıdır.

Değerli ziyaretçilerimiz, burada sağlıklı gebelik dönemi ve hamilelikte oruç konularını anne ve bebek açısından değerlendirdik. konu ile ilgili sorularınızı yorum yazarak iletebilirsiniz. Sağlıcakla kalın.

] }
Henüz Yorum Yok