Hamilelik - Gebelik

Hamileyken hapşırmanın bebeğe zararı varmı, gebeyken hapşırmayı önleme

Hamilikte hapşırma, zararları, nedenleri ve gebelikte hapşırma düşüğe neden olur mu?

Hamilelerde hapşırma: Özellikle bahar aylarında alerjiye dikkat!

Alerjinin yanında astımı olanlar, soğuk algınlığına yakalanlar veya çevresel farktörlerden dolayı hapşırmalar meydana gelebilir ve bu durum 100 kadından 30 tanesinde gebelik sürecinde hapşırdığı görülmektedir.

Peki hapışırmanın bebeğe zaarar var mı öğrenelim.

Hamileyken hapşırmak bebek için zararlı mı?

Hapşırmanın sağlıklı durumlarda oluşması ile çok şiddetli olmadığı sürece bebeğe zararı yoktur. Fakat bu alanda önemli olan konu doğum zamanı yaklaşmış ve doğum sancıları çeken hamile kadınların hapşırıkları doğumu hızlandıran sebepler arasında görülüyor. Rahimdeki bebeğe doğrudan zararı olmayan durumun doğum sürecine hızlandırma etkisi var. Gebelikte burun mukozası artışı ve alerjik durumlardan dolayı tıkanarak hapşırmadan sıkça rahatsız oluyorsanız Kulak Burun Boğaz (KBB) doktorlarına görünmenizde yarar vardır.

Hamileyken hapşırmak düşük yapar mı?

Bazı durumları dışarıda bırakarak zararı olmadığını belirtebiliriz. Fakat hamile kadında olan bazı sebepler hapşırma konusunda riskler doğurabilmektedir. Örneğin; rahim ağzı sorunları olanların (deformasyon, fazla açıklık) düşük yapma riski sık hapşıralanlarda olabilmektedir. Diğer hallerde hapşıranların çok endişe duymalarına gerek yoktur.

Hapşırma esnasında rahat olunmalıdır. Gebelikte hapşırırken kendini sıkma, ağız burun tıkama gibi durumlar oluşturarak baskıyı karna vermemli, karında baskı oluşturulmamalıdır. Sıkılarak yapılan hapşırmalardaki karındaki baskında dolayı sorun yaşanabilir.

Hamileyken neden hapşırma olur?

Hamileikte hapşırmanın en büyük nedenlerinden biri, hormon salgı dengesi ile alakalıdır. Burundaki mukoza asalgısı hormonlarla birlikte arttıkça anne adayında hapşırmalar fazlalaşır. Bahar aylarında polenlerinde doğal olarak uçuşmaları için alerjik yapıda olan annelerin sık sık hapşırdıkları görülür.

Hapşırma nasıl giderilir?

  1. Hapşıran kişilerin sağlık sorunlarını dikkate almaladı gerekldir. Grip, nezle gibi üst solunum yolu hastalıkları hapşırmaları tetikler. Bolca sıvı ile sebze ile beslenmek bu süreçte yardımcı olacaktır.
  2. Gebelik dönemlerinde dinlenmek önemlidir ve böylece enfeksiyonlara karşı daha güçlü bir bünye ortaya çıkar.
  3. Stresten uzak durulmalıdır. Üzüntü durumu oluşan etkenlerden sıyrılın.
  4. Alerjik durumlardan dolayı özellikle bahar aylarında sık sık hapşırıyorsanız, polenlerin uçuçtuğu açık alanlara çıkmayın, dışarından eve geldiğinizde elbiseleri mutlaka değiştirin, yatak odanızın penceresini açmayın.

Faydalı bağlantılar

Global

Araştırmacı ve yazar. Sağlık gündemini takip ederek hastalıklar ve tedavi yöntemleri ve alternatif tıp alanında detaylı bilgi paylaşımı sunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu