Doğal TedavilerHamilelik - GebelikSağlık

Hamileyken hacamat yaptırılır mı?

Özelikle bazı bölgelerdeki ağrıın azaltılması için şifalı olduğu soylenen hacamat, doğum sonrası kadınlarında özelikle kilo vermelerinde veya ağrıların azaltılmasında faydalı olduğuu görüşü hakim, Hamileliğin başlangıcıyla birlikte vucutta bir çok değişiklik olur. özelikle kilo alma, vucudun bazıo bölgelerinde sarkam göğüslerin büyümesi gibi. Gebeler bu durum karşısında doğal yöntemler le bebeğe de zarar vermeden önlem almaya çalışıyor. Hamileyken hacamat yaptırılır mı ? konusunu işleyeceğiz. işte bu yazımızın başlıkları;

  • Hacamat nedir ?
  • Hacamatı kimler yaptırabilir?
  • Hacamatı kimler yapmalıdır ?
  • Hamileyken hacamat yaptırılır mı ?
  • Hacamat bebeğe zarar verir mi?
  • Hamlieyken hacamat yaptırırsa ne olur  ?

Hacamat nedir ?

Hacamat yüzyıllardır bilinen ve vucudun çeşitli yerlerine küçük çizikler atarak kontrollu olarak kanamasını sağlama durumudur. özelikle son yıllarda ülkemizde çok revaşta olan buu rahatlama yöntemi konusunda bilim adamları ikiye bölünmüş durumda. Bazı bilim adamları bu yöntemin akapunktur gibi vuvudu uyarıvcı bir etkisinin olduğunu savunurken, bir grup ise vucut bütünlüğünün tıbbi gereklilik olmadan bozulmasının kısa vadede rahatlama sağlasa da uzun vadede zarar vereceği görüşünü savunuyor.

Hacamatı kimler yaptırabilir?

Hacamatı yetişkin olan herkes tarafından yaptırabilir. fakat burada önemli kriter hacamat yaptırılacak yerda yara, skar vs. olmamasıdır. Ayrıca kan hastalıkları olan ( özelikle hemofili yani kanın pıhtılaşmasında problem olan hastalar)) hacamat kousunda çok dikkatli olmalıdırlar. Hepatit B, hepatit C hastaları da bu konuda dikkatli olmalıdırlar.

Hacamatı kimler yapmalıdır ?

hacamatın Son yıllarda rövaşta olması sebebiyle bir çok bilen bilmeyen hacamat yapar oldu. Hacamat vucutta bir tür cerrahi işlemdir ve kesinlikle bu işin ehli sertifikalı sağlık personelleri ve mümkünse bir hekim tarafından yapılmalıdır.  diğer hallerde hacamat yapılan yerin enfeksiyona maruz kalması ve daha sonra çok daha büyük problemlerle karşılaşabilirsiniz. Hacamat Tıbbi bir işlemdir ve mutlaka steril kurallara uyularak yapılmalıdır.

Hamileyken hacamat yaptırılır mı ?

Büyük bir riske girmek isterseniz evet diyebiliriz. fakat Hamileyken vucudunuz normal olduğundan çok daha fazla enerji harcayıp bebeğin gelişimi için yoğun bir şekilde eforunu fetuse aktaracaktır. kadınların hamilelikk döneminde vucut butunluğunu sağlaması daha geç olur ve kan olağandan daha akışkan olur. hacamat yapılan yerin bu nedenle tekrar kapanması normalden daha uzun sürer. Açık yara her zaman enfeksiyona açıktır. Enfeksiyon ise hamileler için yüksek risk anlamına gelir. heleki hacamatı steril ortamda yapılmaması enfeksiyonun bebeğe geçme ihtimalini de artıracağı unutulmamalıdır.

Hacamat bebeğe zarar verir mi?

Yukarıda da belirttiğimiz gibi hacamat ı hamilelelere önermemekle beraber, eğer bir hekim tarafından yapılır, ayırca Bir Kadın hastalıkları ve doğum uzmanına da danışılması en uygun hareket olacaktır.  Bu konuda kesinlikle internet bilgilerine değil bir kadın hastalıkları ve doğum uzmanına danışılmalıdır. Hacamat bebeğe zarar verirmi vermezmi konusunda tek yetkili olan Kadın hastalıkları ve doğum uzmanıdır.

Emzirme Döneminde Hacamat yaptırıl mı ?

Hamileyken hacamat yaptır mayanlar gebeliğin sonunda hacamat yaptırılıp yaptırılmayacağı konusunda da gene bir hekim görüşünü almak iyi olacaktır. Hacamat steril ortamlarda yapıldığı ve steril kurallara uyulduğu sürece büyük oranla zarar vermez fakat enfeksiyon oluşması ve bunun ardından aıcaka ilaçlar anne sütüne geçebilir ve bebeğe de antibiyotik veya daha kötüsü enfeksiyon aktarmış olabilirsiniz.

Değerli ziyaretçilerimiz. bugunkü yazımız ile hacamat ve hamillelerin hacamat yaptırması konusunu paylaştık. burada yazan bilgiler bir sağlğık personeli tarafından yazılmış olmasına rağmen tıbbi tavsiye niteliği taşımaz. unutulmamalıdırki sağlık ve hastalıklar ile ilgili asıl bilgi işin uzmanları olan hekimlerdedir.  bizim yaptığımız yüzeysel bilgilendirme amaçlıdır. konu hakkında merak ettiklerinizi yorum olarak yazabilirsiniz. Sağlıcakla kalın.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu