Hamilelik - Gebelik

Hamileyken cips yenir mi, gebelikte cips yemenin zararı var mı?

Hamileyken cips yenir mi, gebelikte cips yemenin zararı var mı?

Hamilelikte cips yemek, bu isteğe karşı koyamamak mineral eksikliğinizden kaynaklanıyor olabilir. Gebelikte cips aşermek çoğu kadının başına gelen bir durumdur. Cips sağlıklı bir besin kaynağı değildir aksine yüksek kalorisi ile kilo almaya yardımcıdır.

Hamilelikte cips yenir mi

Hamilelik dönemlerinde cips yenilmesi tavsiye edilmiyor ancak yenildiğinde bebeğe bir zararı olduğu da pek söylenmiyor. Hamileyken cips aşermenin bazı nedenleri bulunuyor ve bu eksikler tamamlandığında sağlıksız olan cips isteğinizden aynı zamanda kurtulmuş oluyorsunuz. Gebelikte vitamin ve mineral testi yapırmak cips isteğinizin neden kaynaklandığını size söyleyebiliyor. Vitamin eksikleri tamamlanarak cips aşermekten kurtulmuş oluyorsunuz. Tuzlu çekirdek ve cips isteğinin genelde mineral eksikliği ile kanda sodyum oranının düşüklüğünden kaynaklanabileceği söylenmektedir.

Gebelikte cips yiyen var mı diye merak ediyorsanız evet, cipsin etkilerini bilmeden yiyen hamile kadın sayısı oldukça fazladır. Eğer canınız çok cips çekiyorsa dereotu yemek size cips isteğinizin körelmesine neden olacaktır. Hem sağlıklıdır hem de cipsten kurtulmanızı sağlar.

Cips yemenin zararları

Cips doktorlar tarafından yenilmesi tavsiye edilen bir besin ürünü değildir. Sağlıksızdır. Yemiş olabilirsiniz yiyor da olabilirsiniz endişe duymanıza gerek yoktur. Zararlarına bakacak olursak; vücuda bolca tuz yüklemiş olursunuz. Cipste yüksek kalori bulunur ve aşırı kilo almak için en iyi ortamı hazırlar. Kilo almaya başladığınızda ve bu aşırıya kaçıyorsa o zaman endişe duymaya başlamalısınız. Gebelikte aşırı kilolardan dolayı bebek zarar görecektir.

Cipsin zararlarını konusunda uzmanlar kanser, obezite, diyabet, almheimer gibi çoğu hastalığa ön ayak olduğunu belirtmektedir.

Yüksek ısıda soframıza hazır hale getirilen cipslerin (patates, mısır), kızartılma esnasında yüksek ordan emdiği yağların yüksek kaloriye sebep olmasıdır. Trans yağlar cips içerisinde olabilmektedir. Trans yağın ise, diyabet, kroner kalp rahatsızlığı ve obezite gibi sorunları oluşturabileceği söylenmektedir.  Trans yağların ayrıca, karaciğer bozukluğu, kısırlık, parkinson gibi çeşitli hastalıklarada sebep olduğu bilinmektedir. Alınan bu yağlar sayesinde kanda yağ oranı yükselir ve bu sebepten ötürü kolesterol seviyeşerinde artış oluşur.

Cips istekleriniz karşı konulamaz seviyelerde ise size önerimiz, bu isteğinize karşılık doktorunuzla görüşmeniz ve aşerinizi kapatacak takviyelerin yapılmasıdır.

Faydalı bağlantılar

Global

Araştırmacı ve yazar. Sağlık gündemini takip ederek hastalıklar ve tedavi yöntemleri ve alternatif tıp alanında detaylı bilgi paylaşımı sunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu