Hamilelik - Gebelik

Hamileyken buz yenir mi – Buz yeme isteği ve bebeğe zararı

Hamilelikte buz yeme isteği bebeğe zarar verir mi?

Gebelikte ve normalde buz yeme isteği: Besleyici olmayan bir maddenin yenme isteği olarak “pika” ismiyle anılır. Buz yeme isteği oluşuyorsa buna “Pagophagia” ismi verilir. Diğer maddelere göre buz kişiye çok zarar veren bir madde konumunda değildir. Hamilelik dönemlerinde ise buz yiyen kişilerde oluşan bir zarar bulunmamıştır.

Buz yemenin bazı zararları bulunur. Örneğin; Diş minelerinde hasara yol açarak kalıcı zarar verebilir.

Gebelikte buz yeme sorun mu?

Eğe çok buz yenilerek üşüme meydana gelirse enfeksiyon kapmayla birlikte bebeğe zararı doğabilir. Dikkat edilerek aşırıya kaçmadan isteği azaltmak adına yenilebilir.

Genel olarak doktorların buz konusunda tavsiyelerine bakacak olursak; hamile bayanların normal hamilelik öncesinde buzdan zarar gördükleri durumları göz önüne alarak kendilerine zarar vermeyecek ve hasta olmayacak şekilde yemeleri ile bebeğe bir zararının dokunmyacağı yönünde. Hamilenin hastalık kapmaması ve mikroplara yenik düşmemesi halinde bir sorun yok.

Gebelikte buz yemek demir eksikliği yapar mı?

Demir ve folik gebeler için önemli mineraller arasındadır. Bilimsel açıdan bir kanıtı yok ancak buz yiyenlerin demirlerinde eksiklik olduğu düşünülüyor.

Gebelik süresince 27 miligram demir alınması gerekiyor. Hamilelikte demir kontrolü ise 24 ile 28. haftalarda çoğu doktorun yaptığı uygulama. Gebelikteki kan seviyesindek artışın demir ihtiyacını doğurduğu bilinir.

Demir eksikliği oluştuğunda şu belirtiler görülür;

  • Halsizlik, yorgunluk,
  • Nefes güçlüğü,
  • Baş dönmesi, Üşüme,
  • Hılı kalp atışı

kan testi yaptırarak tanısı konulabilir.

Oluşan demir eksikliği hamilelerde buz yeme arzusu getirebilir. Demir mineralnin seviyesindeki normale dönüşle istek azalır. Eğer aşırı buz yeme isteği meydana geliyorsa demir testi yaptırmanızda fayda var. Teşhisi ile birlikte alınacak önlemler buz yeme isteğini ortadan kaldırabilir.

Hamilelikte aşırı buz yemenin zararları

Gebelik dönemlerinde beslenme en dikkat edilmesi gereken durumların başında gelir. Bebeği beslemek ancak hamilenin yedikleri ile gerçekleşir. Günlük alınması gereken kalorinin alınmadığı durumlarda bebek gelişiminde aksamalar olurşurken bebek büyümesi engellenir.

Aşırı tüketim gerçekleşmediği sürece buz yemekte zarar olmadığı görüşü savunulur. Zayıf bünyelerde buz yemek hastalanmaya neden olabilir ve doğal olarak bebek etkilenir.

Buzu fazlaya kaçırırsanız mideniz gerekli olmadığı şekilde doyuma ulaşır ve yeme isteğinizi azaltır. Buzun bir kalorisi yoktur.

Bir araştırmaya göre, hemilelikte buz yiyen kadınların diğer kadınlara göre demir, protein ve çinko miktarları daha az olduğu gözlemlenmiştir.

Not: Doktora sormadan buz yemeyin. Mutlaka doktor tavsiyesi ile gerektiği kadar yiyin.

Faydalı bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu