Hamilelik - Gebelik

Hamileyken brokoli yenir mi, gebelikte brokolinin faydaları ve zararları nelerdir?

Hamilelikte brokoli yenir mi, gebelikte brokoli yemenin anne ve bebeğe faydaları ve zararları

Hamilelik döneminde brokoli yemek: Turpgiller ailesinden olan bu sebzenin, hem anne için hem de bebek için vitamin ve antioksidan açısından büyük önemi vardır. Hamilelikte güvenle tüketilebilecek sebzeler arasındadır.

Gebelikte brokoli nasıl tüketilmeli

Brokoli, antioksidan, vitamin ve fitokimyasal yönden içeriği ile zengin bir yapıya sahiptir. Salatalarda çiğ olarak veya yemek, çorba gibi yiyeceklerde pişmiş olaral yenilebilir.

Gebelikte brokoli zararlı mıhamilelikte brokoli yemek zararlımı

Demir ve folik asit çokluğu ile bilinen sebzenin, gebelikte brokolik yemek zarardan çok fayda sağlar. Hemoglobine yapacağı artış ile kansızlığa karşı iyi gelir. Folik asit ile doğum kusurlarından korumak adına oldukça faydalı olduğu bilimsel araştırmalar sonucu ortaya çıkmıştır. Zararı olur düşüncesi ile sofralarınızdan eksik etmeyin.

Hamilelikte brokoli nasıl yenmelihamileler brokoliyi nasıl yemeli

Hamilelikte brokoli suyu: Brokoli çiğ, pişmiş veya brokoli suyu olarak tüketilir. Hamilelik süresince yenilmesi tavsiye edilen bu sebzenin çiğ ve pişirilmiş hali anne ve bebek sağlığı açısından çok faydalıdır. Aşağıda brokoli yemenin nelere faydalı olacağını daha detaylı şekilde öğrenebilirsiniz.

Hamilelikte brokolinin faydaları

Saymakla bitmeyen faydalarını şu şekilde sıralayabiliriz;

  • Folik asit ve demir miktarı oldukça yoğundur. Hemoglobin miktarını arttırarak hamilelikte kansızlığın önüne geçer.
  • Gebelik döneminde zayıflaşan kemik yapısını içeriğindeki kalsiyum, magnezyum ve fosfor ile vitamin eksikliğini tamamlayarak kemiklerin daha güçlü hale gelmesini sağlar. Osteoporoz riskine karşı önlyecidir.
  • İçeriğindeki A, B, C, E, K vitaminleri, Omega 3 yağ asitleri, amino ve folat bakımından zengindir. İçeriğinde ayrıca, zeaksantin, beta-karoten, selenyum, çinko, bakır, fosfor  bulunur. Bebek ve annenin cilt sorunların karşı faydalıdır ve koruma yapar. Hamilelik dönemlerinde bu içerikler sayesinde göz sağlığı açısından önemli yer tutar. Gebelikte gözlerde katarakt ve diğer göz rahatsızlıklarından korur.
  • Hamilelik boyunca beslenmelerinden brokoliyi eksik etmeyenlerin bebekleri ömrü boyunca kolon, akciğer ve meme kanseri gibi türlerden koruduğu bilimsel araştırmalar sonucu ortaya koyulmuştur.
  • Brokoli hem çözünen hem de çözünmeyen lif içerir. Bu lifler kan şekeri seviyesine etki ederek düzene koyar ve insülin kullanımından kurtulmaya yardım eder. Brokolinin şeker miktarı düşüktür.
  • Bu liflerin ayrıca gebelik döneminde yaşayacağınız kabızlığa karşı koruma yaptığı bilinir.

Faydalı bağlantılar

Global

Araştırmacı ve yazar. Sağlık gündemini takip ederek hastalıklar ve tedavi yöntemleri ve alternatif tıp alanında detaylı bilgi paylaşımı sunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu