Hamilelik - Gebelik

Hamileyken bakla yenir mi, hamilelikte bakla yemenin faydaları ve zararları

Hamilelikte bakla yenir mi, gebelikte bakla yemenin faydaları ve zararları

Baklanın hamilelikte ve normal hamilelik öncesinde oldukça faydaları olduğu bilinir. Gebelikte baklanın hem anne hem de bebek için oldukça faydaları olan bileşenleri içinde barındıran bir sebzedir.

Bir bardak dolusu baklanın için 9 gram lif bulunur. Bilimsel araştırmalar bakla gibi lifli gıdalarla beslenmenin kolesterol ve kan şekeri seviylerini kontrol altına aldığını göstermektedir.

Hamilelikte kuru bakla yemekhamilelikte kuru bakla yenir mi

Baklayı 1 bardak dolusu (su bardağı) yerseniz 13 gram protein almış olursunuz. Günlük hamile bir kadının 70 gram protein alması gereklidir. Bakla ise bu oranı doldurmada faydalı yiyecekler arasındadır. Yapılan bazı araştırmalarda kilo vermek için uğraş verilirlen protein ve lif bakımından yüksek oranda içeriği bulunan besinler ile beslenmenin, düşük oranda yağlı gıdalardan oluşan programlar hazılamanın ve karbonat bakımından zengin olan bir çalışma sonucunda daha hızlı zayıflama elde edilebiliyor. Kilo almaktan sakınıyorsanaız kilo almayı önleyen bakla yiyebilirsiniz.

Baklada bulunan vitamin ve mineraller

Birçok bileşene ev sahipliği yapan baklada başlıca bulunanlar ise;

 • Protein,
 • kalsiyum,
 • magnezyum,
 • potasyum,
 • demir,
 • çinko,
 • bakır,
 • fosfor,
 • B1, tiamin, K, C, B6 vitami

Hamilelikte baklanın faydaları

 1. B1 vitamini merkezi sinir sisteminin çalışma düzeneğinin normal seviyede tutulmasını sağlar. Bakır ise, bağışıklık sistemini ve kan dolaşımının dengeli olmasına yardım eder. Kalsiyum kemiklerin gelişimi için gerekenlerdendir.
 2. Hamilelikte ise yukarıda belirtilenler anne üzerinde etki yaptığı gibi bebek gelişiminde de vitamin eksikliğine karşı koruyucudur.
 3. Manganez ve folat ile baklanın minareller bakımından zenginliği vardır. Folat oluşabilecek doğum kusurlarını bebek üzerinden kaldırır. Gebelikte artan demir ve kalsiyum ihtitacına bakla yetişir. Bu mineralleri bakladan alabilirsiniz. Sağlıklı hamilelik döneminde yenilen bakla ile anemi riskine karşı ayrıca koruma görevi yapar.
 4. Baklanın içeriğindeki bir diğer vitamin ise C dir. C vitamini antitoksan serbest radikallerle baş ederek annenin ve rahimdeki bebeğin bağışıklığını güçlendirmede yardımcıdır.

pH dengesini korumak üzere potasyum zenginliği bulunur. Vücuttaki hücrelerin normal işleyişlerini sürdürmeleri için yeteri miktarda potasyum alınarak, kalp atışı ritmi ve kas fonksiyonlarındaki düzenin yerli yerinde çalışması için gerekmektedir.

Faydalı bağlantılar

Global

Araştırmacı ve yazar. Sağlık gündemini takip ederek hastalıklar ve tedavi yöntemleri ve alternatif tıp alanında detaylı bilgi paylaşımı sunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu