Hamilelik - Gebelik

Hamileyken badem yenir mi, hamilelikte çiğ bademin faydaları

Hamilelikte yeşil bademin faydalarıhamilelikte çağla badem yemek

Hamilelikte badem yemenin önemi büyüktür. Bebeğin sağlıklı şekilde gelişmesi için bademde çeşitli bileşenler bulunur? Çiğ badem yemeyi düşünenlerin bazı durumları değerlendirmesinde fayda vardır bunlar; alerjik yapısı olanların alerji testi yaptırmaları ve yağlı ciltlerde bademin sivilce oluşumuna katkısı olabilir. Doktor kontrolünde alınmasında fayda vardır. Kuruyemişlerden dolayı bilinen bir sorununuz yoksa badem yemekten zarar gelmez.

Gebelikte kuryemişlere ihtiyaç duyulur. Yeşil badem ve çiğ badem ile kuruyemişler, içeğindeki esansiyel yağlar, vitaminler ve kalori bulunur. Gıda alerjisi olmayanların tüketmeleinde yani vücut kuruyemişe karşı tepki vermiyorsa yiyebilirsiniz.

Hamilelikte bademin faydaları

Badem çoğu vitamin ve minarelleri içeriğinde barındıran bir kuruyemiştir ve size şu faydaları sağlar;

Protein

Hamilelikte yiyeceğiniz badem ile bebeğin kas gelişimine fayda sağlarsınız. Proteini sayesinde anneye güç ve kuvvet verir. Bebeğin sağlıklı şekilde doğum ağırlığı elde etmesine ayrıca yardımcı olur.

Lif

Sindirimi kolaylaştırmak üzere bademde lif içeriği mevcuttur. Bu sayde bağırsak harekleri düzene girer. Kabızlık sorunu yaşayanlar için lifler oldukça faydalıdır ve kabızlığın önüne geçilmesinde faydalıdır. Günlük alınması gereken lif desteği bademden sağlanabilir.

E vitamini

Gebelikte alınan badem ile bebeğin cilt ve saç oluşumu için gerekli desteği sağlayan E vitamini barındırır. Bebek haricinde anne adayınınında cilt sağlığına fayda sağlar. Cilt sorunları yaşamayı ortadan kaldırır.

Manganez

Hem bebek hem de anne için kilo koruma programı gibidir. Sağlıklı şekilde kiloları korumaya yardımcıdır. Fetüste kemik güçlenmesi için yararlıdır.

Kalsiyum

Hipertansiyon ve pre-eklampsi riskine karşı bademde bolca kalsiyum bulunur. Bebeğin kemik gelişimlerinde olduğu gibi ayrıca diş gelişimi için faydalıdır.

Riboflavin

Bilişsel gelişimi için bebege destek olan riboflavin bulunur. Yeteri derecede alındığında enerji üretimine fayda sağlar.

Magnezyum

Hamilelikte alınana bademin bebeğe sinir sistemi oluşum ve işlevinde magnezyum içeriği bulunur. Diğer yanda bağırsak hareketliliğine yardım eder.

Folat

Bebeğin beyin ve merkezi sinir sistemi oluşumuna ihtiya duyulan B9 vitaini bademde bulunur.

Hamilelikte badem yemenin zararları

Bademde çok fazla zararı yoktur. Kuruyemiş alerjisi olanlara badem yemek alerjik durum oluşturabilir. Yağlı ciltlerde sivilcelenmeyi arttırabilir. Yine de badem yerken alınması gereken miktar konusunda doktorunuzdan bilgi almanızda ve zarar görmemeniz açısından fayda verecektir.

Faydalı bağlantılar

Global

Araştırmacı ve yazar. Sağlık gündemini takip ederek hastalıklar ve tedavi yöntemleri ve alternatif tıp alanında detaylı bilgi paylaşımı sunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu