Hamilelik - Gebelik

Hamileyken avakado yenir mi, bebeğe fayaları zararları nelerdir?

Hamilelikte avokado yenir mi, hamilelikte avokado yemek

Hamilelikte avokado yemek: Çoğu kişi avokadoya, “avakado” der. Doğurusu “avokado, avocado” dur. Gebelik dönemleri en güzel ve bolca lezzetli olan meyveler ile hem kendinizi hem de bebeği beslemek için çeşitliliğin bol olması gereken dönemlerdir. Avakado faydaları ile saymakla bitmeyen yiyeceklerden biridir ve daha önce bu besinden faydalanmayan anne adaylarının faydalanması gereken meyvelerden biridir.

Avokado hamilelikte zararlı mı, hamilelikte avokado zararları

Avakadonun pahallı olmasından dolayı daha önce gebelik dönemlerinde yemeyenler olabilir ancak şunu belirtmekte fayda var. Maddiyatı dışında zararı olmayan bir meyvedir ve aşağıdaki faydaları okuduğunuzda zararı yerine faydalarının kat ve kat fazla olduğunu göreceksiniz ve o paraya değecek meyveler arasındadır. İçeriğindeki besin öğeleri fazlacadır ve sağlıklıdır.

Hamilelikte avokado nasıl yenir

Avakado meyvesinin aşağıda çeşitli alanlarda kullanımı ve dilimlenerek yenilmesi konusunda besin değelerine göre tüketim biçimlerine yer verilmiştir. İçerikdeki besin kaynaklarına göre faydalarını ve yeme şekline ulaşabilirsiniz.

Avakadonun hemilelikteki faydaları

Folik

Bebeğin organ gelişiminde ihtiyacı olan folik asit ihtiyacına karşılık verir. Folik asitin eksik olması durumunda bebeğin kemik deformasyonu olabilir. Folik alımı ile bebek nöral defekt ve doğum kusurları önlenir. Avakado yerken; yarım su bardağı çiğ olarak dilimdi avakado da 50 msg folik alırsınız. Folik asitin faydaları arasında ayrıca, uyuşukluğu giderme, depresyonu önleme, uykusuzluk, ruhen değişimler ve preeklampsi ve benzeri komplikasyonları gidermek adına etkileri bulunmaktadır.

Kalsiyum

Gebelikle birlikte doğal olarak anne adayının kalsiyum ihtiyacı çoğalacaktır. Kalsiyum açısından zengin olan gıdalar almanın önemi büyüktür. Kalsiyum ihtiyacınızı karşılamaya yardımcı olan avakado tüketilebilir.

Vitamin

Avakadonun içeriğinde vitaminlerden B1, B2, B6 ve C, E, K vitaminleri bulunur. Mide bulantıları yaşayanların rahatlamaları açısından bu meyve faydalıdır. Özellikle B6 vitamini ile sabah bulantıları ile baş edebilirsiniz.

Gebelikte avokadonun sağlığa faydaları

Anemi

Demir eksiliği bulunan kadınların anemi olasılığı yüksektir ve eksiklik anemi sonucu çıkarır. Günlük 1-2 dilim avakado yemek anemi riskini gidermek için faydalıdır.

Sindirim

Avokado içeriğinde lifler ile zengindir. Çokça karşılaşılan gebelikte kabızlık sorunu için bu lifler oldukça faydalıdır. Sindirim için ihtiyaç duyulan lifler bağırsak çalışmalarını hızlandırdığından hamilelikte avakado yenilmelidir.

Doymamış yağlar

Gebe kadınların aynı zamanda kilo almaları da gerekmektedir ve alım sağlıklı gerçekleşmelidir. Ivır zıvır gıdalar alarak vücudu yağla doldurmaktan bahsetmiyoruz. Sağlıklı kilo alımında bahsediyoruz. Tekli doymamış yağlardan oluşan avakado sağlıklı bir kalori almanızı sağlar ve;

Avakado kalori miktarı = 10 gramda 160 kaloridir.

Besin emilimi

Alınan gıdaların sağlıklı beslenmek ve doyuruculuğu açısından önemi olduğu gibi aynı zamanda emilimide önemlidir. Avakadonun diğer bir özelliği ise alınan gıdaların emilimlerinde faydalı olmasıdır. Yapılan araştırmalar avakadonun, karotenoid emilimini arttırmak adına etki gösterdiğidir.

Minareller

Gebelik dönemlerinde hamile bayanların aynı zamanda minarellere ihtiyaçları vardır. Avakadonun içeriğindeki kalsiyum, demir, niasin ve magnezyum içeriklerinden faydalanabilirsiniz.

Bebek beyin gelişimi

Bir su bardağı kadar avakado, rahimdeki bebeğin beyninin gelişmesi açısından 22 mg holin maddesi ile sağlıklı sinir gelişimi için fayda sağlar.

Hamilelikte kramplar

Hamilelikte özellikle bacaklarda kramp girmesi sıklıkla görülen bir durumdur. Avakado kramplar için faydalıdır. Potasyum içeriği ile kramplardan kurtulmak için önemli bir doğal besin kaynağıdır.

Kolesterol ve şeker

Hamilelik boyunca düzenli şekilde avakado meyvesi yiyenlerin şeker ve kolesterol seviyeleri dengeli olur.

Faydalı bağlantılar

Global

Araştırmacı ve yazar. Sağlık gündemini takip ederek hastalıklar ve tedavi yöntemleri ve alternatif tıp alanında detaylı bilgi paylaşımı sunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu