Hamilelik - Gebelik

Hamileyken acı yenir mi, gebelikte acı yemenin zararı var mı?

Hamilelikte acı yenir mi, gebelikte acı yemenin bebeğe zararı var mı?

Gebelik dönemlerinde acı yemek pek tavsiye edilmez ancak çok düşükseniz abartmadan az miktar alınabilir. Acı biber yemek bazı mide sorunları yaşatabileceği gibi çocuk üzerinde de etkiler yaratacağından dikkat edilmesi gereken bir besindir.

Acı biber veya acı biber turşusu ishal yapar mı, karın ağrıtır mı?

Hamilelik dönemlerinde bu miktar çok az yenirse çok sorun oluşturmayabilir ancak normalde acı biber ve özellikle acı biber turşularını fazla kaçıranlarda karın ağrıları ve ishal gibi durumlar oluşabiliyor. Mideyi bozar!

Hamileyken az miktarda acı yemek fetüse zarar oluşturmasa da acı yiyen anne adayının mide ekşimesi, midede yanma, sindirim problemleri gibi sağlık sorunlarına neden olduğu bilinir.

Acıyı çok seviyorsunuz ve yemek istiyorsunuz!

Makul seviyede yiyebilirsiniz. Doyumluk değil tadımlık acıdan bahsesiyoruz.

Acıdan dolayı karın ağrısı bebeğe zarar verir mi?

Gebeliğe zararı olmayan bu durumun annedeki mide sorunları ve mide ile alakalı problemleri tetiklemesine neden olur.

Hamilelikte acılı çiğ köfte zararlı mı?

Hamilelikte çiğ köfte yemek tavsiye edilmez. Yine çiğ köftenin acılısı ve acısızında olduğu gibi sucuk ve salamda aynı şekilde pişmemiş ürünler kategorisindedir.

Uzmanlara göre acı yemenin zararı olmadığı savunuluyor. Acılı besinleri almanın bebeğe zararı olmayacağı bildiriliyor. Emirirken veya hamileyken acı yiyenlerin bebeklerindeki damat tadına yön verdiği lezzet tercihi yapmasında etkili olduğu söylenmektedir.


Hamilelikte acı için bilinmesi gerekenler

Gebelik döneminin başlangıcı ile birlikte hamileliğin ilk aylarında sabahları bulantı ve kusmalar oluşur. Gebeliğin getirdiği hormonlardaki artışlardan kaynaklı hazımsızlık ve bulantı ile birlikte gelen kusmalar mide ve bağırsak problemlerinin oluşumuna da ön ayak olur. Bu dönemlerde acı yeme isteğinize karşı koyamayarak acılı yerseniz size dokunmasına neden olabilir.

Eğer acı biber veya acılı yedikten sonra oluşan mide yanması, midede ekşime veya mide bulantıları gibi sorunlar ile karşılaşıyorsanız bu sorunların tekrarlamaması için gebelik dönemlerinizde acılı yemekten uzak durmalısınız.

Acı içeren yiyeceklerin ilerleyen haftalarda midede aynam ve asit reflü oluşmasının en büyük sebepleri arasında gösterilir. Yine bu uyarılara rağmen acı benim hayatımın bir parçası ve bundan vazgeçememem diyorsanız o zaman, midedeki yanmalara karşı acının ardından bir bardak süt içerek veya 1 kaşık bal alarak mideyi rahatlatmayı deneyebilirsiniz.

Faydalı bağlantılar

Global

Araştırmacı ve yazar. Sağlık gündemini takip ederek hastalıklar ve tedavi yöntemleri ve alternatif tıp alanında detaylı bilgi paylaşımı sunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu