Hamilelik - Gebelik

Hamileyim grip oldum, grip için ne içebilirim, hangi çay iyi gelir?

Hamilelikte grip için içilebilecek doğal çaylar nelerdir?

Hamilelikte grip olduğunuzda ilaç kullanmaktan sakınıyor ve grip nezle gibi hastalıklarda bitki çayı ile tedavi edilmek istiyorsanız ıhlamur gibi nane-limon kaynatarak güvenli şekilde tüketebilirsiniz. Gebelik öncesinde ben içiyordum birşey olmuyordu gayet rahatlatıyordu demeyin. Gebeliğin getirdiği hormon salgısındaki değişimler yapınızın değişmesine neden olabilir ve hamilelik öncesi ve sonrası farklı yapıya bürünebilirsiniz.

Gebelerin herhangi bir ilaç veya bitkisel tedaviye başvurmadan önce doktoru ile görüşerek bilgi alınması önemlidir ve atlanmaması gereken bir konudur.

Gribin kötü yanı ise ilaç kullansanızda kullanmasanızda yaklaşık 1 hafta kadar sürmesidir. Takviye bitki çaylarını içtiğinizde gribiniz geçmez ama rahatlarsınız. Rahat bir dönem geöirmenize ve ağrıların azalmasına etki eder.

Hamilelikte grip için ıhlamur nasıl demlenir?

Ihlamur bitkisini aktarlardan temin edebilirsiniz. Kilo bazında pahallı fiyat gelebilir ancak 100 gram gibi miktarlarda alabilirsiniz. Zaten kilosu çok fazla miktar olacaktır. Ihlamurdan tam verim alabilmeniz için demeleme süresi önemlidir. Anlatıldığı gibi bardak içerisine 1-2 tatlı kaşığı atıp beklemek olmaz. Ihlamuru demlik içerisine suyu yarısına kadar oldurup kaynatın ve üzerine 5 kaşık kadar yaklaşık 1 avuç adet ıhlamuru atın ve kapağını kapatarak demlemeye bırakın. 1 saat kadar demlendikten sonra tekrar ısıtın ve kaynar kaynar içmelisiniz. Eğer bunu gece yatmadan önce yaparsanız ve içerisine 1 tatlı kaşığı bal ilavesi ile gece ter atarsınız.

Yatmadan önce içilmesi rahatlatır ve ter yolu ile sizi mikroplardan arındırır. Aşırıya kaçmadan günde sabah ve akşam içebilirsiniz.

Gebelikte grip için tavsiye

Grip olduğunuz bir dönemde ateş ve ağrılarn oluşması doktora gitmeniz gerektiğini anlatır. İhmal etmeyin. Halsizlik ve bitkinlik aynı zamand iştahsızlık yaparak beslenmenize ve doğal olarak anne karnında bebeğin vitaminsiz kalmasına sebep olur.

Adaçayı, ıhlamur, nane limon ve bal kaynatmak süre gelen dönemde hamilelerin kullanabileceği bitkisel çaylardır.

Ihlamur aynı zamanda meyve suyu, ayran, papatya çayı ve nane çayı gibi doğal su miktarınızı almış olmanıza olanak verir. Su ihtiyaçlarınızıda aynı zamanda almış olursunuz.

Grip, nezle gibi durumlarda içilebilecek bitki çayları arasında şunlar bulunur;

 • Nane, limon, ıhlamur,
 • Zencefil,
 • Papatya,
 • Rezene,
 • Kurşburnu

hamilelik süresince içilebilir çaylar arasındadır.

Bitki çaylarının faydaları

Doğal olarak kendi başınıza tüketebileceğiniz çayların gebelikte oldukça faydaları bulunur. Sıcak içilen çayların, karanfil, elma, portakal, rezene, nane ve ıhlamur gibi her birinin ayrı etkileri ve faydaları vardır.

En çok faydasını göreceğiniz durumlar ise;

 1. Stresi ortadan kaldırma,
 2. Öksürüğü kesme,
 3. Halsizlik ve kırgınlıkları atma,
 4. Mide yanması, Mide ekşimesi gibi mide rahatsızlıkarını hafifletme,
 5. Bağırsakları çalıştırma,
 6. Metabolizmayı hızlandırma,
 7. Kabızlığı giderme
 8. Ödem, şişkinlik

gibi sayılabilecek çok neden vardır ve gebelikte bol su tüketmek sizi ayrıca tansiyon gibi sorunlardan kurtarır.

Not: Yukarıda size sunulan bilgiler genellik taşımaktadır ve kişiye göre değişim gösterebilir. Normalde bitki çaylarının zararı pek görülmez ancak bitki ve doğal tedavi olan bu ve benzeri yöntemler muhakkak doktor kontrolünde olmalıdır. Doktorunuza bir telefona açarak bu konuda destek alabilirsiniz.

Faydalı bağlantılar

 1. Hamilelikte fındığın önemi, hamilelikte fındık yenir mi?
 2. Hamileler goji berry (kurt üzümü) yiyebilir mi, goji berry faydaları ve zararları nedir?
 3. Hamilelikte minoset içilirmi, hamilelikte parol kullanımı (Ağrı kesiciler)
 4. Girip nedir, gripten nasıl korunulur, grip nasıl bulaşır?
 5. Hamilelikte meyveli dondurma yenir mi, hamileler dondurma yiyebilir mi?

Global

Araştırmacı ve yazar. Sağlık gündemini takip ederek hastalıklar ve tedavi yöntemleri ve alternatif tıp alanında detaylı bilgi paylaşımı sunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu