Hamilelik - Gebelik

Hamilelikte zeytin faydalı mı, zeytinin zararı var mı?

Zeytin hamileler için faydalı mı, gebeler zeytin yemeli mi, zeytinin faydaları ve zararları

Zeytin hamilelik döneminde tüketilmesi gereken bir besin kaynağı mı diye merak ediyorsanız evet, hem size hem de bebek için gebelerin tüketmesi gereken bir gıdadır.

Zeytini olduğu gibi sade olarak, kahvaltılarda veya salataların üzerine koyarak yiyecebileceğiniz gibi aynı zamanda pizza, poğaça gibi hamur işlerinde de yiyebilirsiniz. Zeytinden tam vitamin değeri alabilmenin yolu ise zeytini işlemeden tüketmektir. Yani pişirilmeden tüketilen biçimi. Siyah veya yeşil zeytini aynı şekilde işlenmemiş olarak yediğinizde, demir, lif, magnezyum ve potasyum gibi içeriklerinden faydalanarak sofranızdan eksik etmeyiniz.

Hamilelikte zeytinin faydaları

Zeytinde kolesterol ve glisemik indeks “0” dır. İçeriğinde A vitamin,, B6 vitamini, B12 vitamini, C vitamini, D itamini barındırır.

Hamilelikte hormon üretiminin gerçekleşmesi çin niasin zeytince bulunmaktadır. Zeytinin içeriğindeki demir, pantotenik asit yeni kan hücrelerinin gelmesini sağlayarak bebek ve anne için fayda sağlar.

Zeytinde bağışıklık sistmini güçlendirmek adına C ve A vitamini özü bulunur. Hastalıklardan korunmak adına vücut direncini arttırır. A vitamini yine gözler için faydalı bir vitamindir ve anne karnındaki bebeğin gözleri için ekstra yarar sağlar.

Zeytinin sadece tanelerinden faydalanmazsınız. Ayrıca hakiki zeytin yağı yediğinizde yine aynı katkıyı alarak vitaminlerden faydalanabilirsiniz. hakiki zeytin yağı tüketmeye başladığınızda yağdan omega 3 temin edersiniz. İçeriğinde bolca mevcuttur.

Hamilelikte zeytin ve zeytinyağı tüketen anneler üzerine yapılan bazı araştırmalar mevcut bunlar; tüketmeyen annelerin çocuklarından tüketen annelerin çocukları daha gelişimsel olduğu saptanmış. Zeytine hayatında yer açan hamilelerin bebeklerindeki psiko-motor refleksleri daha ileri seviyede gelişim gösterdiği belirtilmektedir.

Yine araştırmalar; zeytinyağı içen annelerin çocukları doğduktan sonra diğerleri ile karşılaştırıldığında daha fazla öğrenme yeteneği ve becerilerine sahipler. Fiziksel gelişimlerinde de kullanmayanlara göre farklılıklar görülmüş.

Kısaca özetlemek gerekirse; zeytin yağının bebek üzerinde gelişimsel anlamda etkileri büyük ve zeka düzeylerine etki ediyor. Zeytin kilo aldırmaz ve bu konuda endişesi olanlar kalori sorunu yaşamayacaktır. Salatalarda kullanılmak üzere hakiki zeytinyağları satılmaktadır. Bu yağlardan kullanmanız hem sizin yağ sorunu hem de bebeğe bolca vitamin takviyesi yapmak anlamına gelir.

Hamlelikte zeytinin zararları

Aşırıya kaçarsanız mide ve bağırsak sorunları ile bulantı ve kusma yaşayabilirsiniz. Gereğinden fazla tüketmeyin aksi halde zarar görürsünüz.

Faydalı bağlantılar

Global

Araştırmacı ve yazar. Sağlık gündemini takip ederek hastalıklar ve tedavi yöntemleri ve alternatif tıp alanında detaylı bilgi paylaşımı sunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu