Hamilelik - Gebelik

Hamilelikte yemek yiyememe, hamileyken iştahın kesilmesi

Hamilelikte iştah kesilmesi, gebelikte yeme isteğinin olmaması

Hamilelikte iştahın çekilmesi konusunda bilgiyi ve normalliğini bu yazımızdan endişe duyup duymama konusunu öğrenebilirsiniz. İştahın kesilmesin nedenleri ve iştahsızlığa nelerin iyi geldiği konusunda detaylı bilgi almak için “hamilelikte iştahsızlık nedenleri ve çözümleri” konusuna tıklayarak bilginizi arttırabilirsiniz.

Gebelikle birlikte hafife alınmayacak derecede hamile değişime uğrar. Hormon seviyeleri değişir, kilo kontrol sistemi değişir hatta organların işlevlerini yerine getirme kapasitesinde de değişimler olur. Hal böyle olunca iştahın kapanmasını nasıl gebelik belirtileri görüyorsak işte bu nedenlerdendir.

Gebelikte iştah kesikliği ne derece normaldir?

Gebelik başlangıcı ile östrojen hormonlarının artışı ilk 3 ay iştahta kesintiler yaşatabilir. Bu durum normaldir ve aynı zamanda koku keskinliğinde artış görülür. Eğer kusmalar uzun sürer, halsizlikler artar, genel anlamda kötüleşme hissinde acilen doktor gitmelisiniz. Dinlenmek bu dönemin en iyi ilacıdır ve suyu ihmal etmeyin.

Doktora ne zaman gitmelisiniz?

Kusmaların dengenizi bozması durumunda ve bu süre 2-3 günü buluyor ve halen hiçbir şey yiyemiyorum diyorsanız doktora gitmelisiniz. Muhtemelen serum takılarak gerekli ilaçlar verilecektir.

Gebelikte kusmalar ne kadar sürer?

Gebelikte aşerme dönemi tüm kadınlarda genel olarak hissedilir ve bu durum geçicidir. 4. haftanın sonuna kadar bu durumla boğuşabilirsiniz. Kilo kaybı dahi yaşamanız bu dönemlerde normaldir. Az yiyorum korkusu size panik yaptırmasın bebek bu durumdan çok etkilenmez. Gebelikte kusmalar 3 ay sonunda genel olark hafifler, azalır ve çok aza inebilir bazı kişilerde ise tamamen doğuma kadar sürebilir doğumla birlikte kendiliğinden gider.

İştahsızlık ne zaman ciddiye alınmaalıdır?

Gebelikle birlikte iştahsızlığın yaşanmasının önemi, bebeğin gelişiminde sorun olup olmadığının anlaşılması ile eşdeğerdir. Bebek annenin iştahsızlığından etkileniyorsa ciddiye almanız gerekecektir. Bebek normal akranlarına göre aynı haftada ortalamamın altına kalarak gerileme gösteriyorsa iştahsızlığınız bebeği etkiliyor demektir. Doktorlar bu konuda gerekli ilaç takviyelerini reçete edecektir.

Diğer önemli konular

Global

Araştırmacı ve yazar. Sağlık gündemini takip ederek hastalıklar ve tedavi yöntemleri ve alternatif tıp alanında detaylı bilgi paylaşımı sunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu