Hamilelik - Gebelik

Hamilelikte vücutta sivilcelenme, hamilelikte sivilce nasıl geçer

Hamilelikte vücutta sivilce çıkması, gebelikte sivilce geçer mi?

Gebelikte sırtta, karında, koltuk altında, kollarda, bacaklarda, karında, vajina çevresinde, yüzde, boyunda, ensede yani vücüdunuzun tüm bölgelerinde sivilcelenme sorunu yaşayabilirsiniz. Bu sivilce oluşumları hijyenden kaynaklanabileceği gibi hamileliğin getirdiği nedenlere bağlı olarakta çıkabilir.

Aşağıda sebeplerini sıralayacağımız sivilce oluşumunun tedavi kısmında doktorunuza sormadan iltihap kurutmak üzere antibiyotik alımı veya çeşitli ilaçlar kullanmayınız.

Hamilelikte sivilce neden çıkar?

Hamileliğin ilk günlerinde de görebileceğiniz sivilcelenmeler genelde alın veya yüz bölgesinde daha sıklaşır. Bu tüm hanımlar için geçerli değildir ancak görülme sıklığı vardır. İşte bu sebepten kendimize şu soruyu sorarız; sivilcelenme hamilelik belirtisi mi? Hamileliğin ilk günlerinde sivilce çıkar mı? Bu iki sorunun yanıtı kesin olmamakla beraber evettir. Sivilcelenme gebelik belirtileri arasında kesinliği yoktur ama ihtimal olarak bulunur.

Gebelikte sivilcelenmenin nedenleri:

Sivilcelenmeler terlemenin ve parmak, tırnak dokunuşlarının fazla olduğu bölgelerde yaygınlaşır.

Hormonlar: Hamileler için en sık görülen neden hormon salınımlarıdır. Hamilelikte 1.5 ay sonunda en yüksek seviyede hormon salınımı olmaktadır.  Progesteron hormonunun artması ile salgı bezlerinde daha fazla yağlanma oluşur. Yağlar cilt gözeneklerini tıkar ve bakteri birikimi ile sivilceler olur.

Su: Bebeğin sağlığı açısından vucudun su tutması görülür. Biriken su ödem olarak kendini gösterir ve doğal olarak sıvıda toksin birikmesi olur. Bunlar sivilce olarak dışarıya çıkar.

Genetik: Gebelik öncesinde cildiniz sivilcelenme sorunu yaşıyorsa ve genetik olarak devam ediyorsa hamilelik sürecinde sivilcelenmeler olur. Adet dönemlerinde sivilce ile karşılaşan hanımların gebeliklerinde de sivilcelenmeleri muhtemeldir.

Yağlı beslenmek: Yağlı yiyeceklerden, alerjik yapıdan, yeterince hijyenik olmamaktan sivilcelenme meydana gelir.

Hamilelikte sivilce nasıl geçer?

  1. Hijyene dikkat edin: Sivilcelerinizi patlatmayın böylece yayılmalarını engellersiniz. Patlatmak gebelik sivilcelerinde iz bırakmaya sebep olabilir.
  2. Havlunuzu yumuşak seçin ve cildi tahriş etmesine izin vermeyin.
  3. Sivilceleri, sıcak su ile cilt yıkayarak veya sürekli yıkama yaparak sivilce oluşumunu kolaylaştırırsınız.
  4. Terlemelerde yıkayın ama tırnakları sivilceleri yolmak için kullanmayın.
  5. Makyaj malzemelerinizin sivilce yapmadığına inanıyor olabilirsiniz ancak gebelikte durum tersine dönebilir ve makyaj malzeleri sivilcelenmeyi çoğaltabilir. Komedojenik olmayan malzemeler kullanın.
  6. Çinko yenildiğinde daha fazla sivilce gidermek adına etkilidir, kremler pek işe yaramayabilir.

Vitaminler: A vitamini yeni hücrelerin oluşumunda etkilidir. Gözenekleri açmak adına ölü hücrelerden cildi arındırır. Sebzelerden temin edebilirsiniz. C vitamini, Kılcal damar ve kalojen için faydalıdır ve doğal olarak sicilceleri azaltır.

Yağ asitleri: Omega 3, iltihabı söker akneler için fayda sağlar.

Hamileler için sivilce kremi

Glikolik ve alfa hidroksi asit içeren kremler güvenilirdir. Anti bakteriyel kremler ciltteki bakterileri azaltmaya fayda sağlar Clindamycin ve erythromycin tavsiye edilmektedir.

Not: Gebelikte sivilceler için kullanacağınız kremler veya ilaçlar sizde ve bebek üzerinde ciddi sonuçlar doğurabilir. Tıbbi ve kimyasal uygulamalar doktora danışılmadan yapılmamalıdır.

Global

Araştırmacı ve yazar. Sağlık gündemini takip ederek hastalıklar ve tedavi yöntemleri ve alternatif tıp alanında detaylı bilgi paylaşımı sunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu