Hamilelik - Gebelik

Hamilelikte vajinal sıvı neden olur, sulu akıntı neden gelir?

Hamilelikte vajinadan sıvı neden gelir, gebelikte vajinal su gelmesi normal mi?

Gebelikle birlikte vajinadan sıvı gelmesi su gibi akıntı gelmeleri sıklıkla karşılaşılan durumlar arasındadır. Gelen bu su gibi sıvılar doğumun yaklaşması ile daha sık görülebilir. Eğer gelen bu sıvılarda koku hafif veya kokusuz, kıvamı ise parmaklarla dokunulduğuna yapışkan bir şekle bürünüyorsa normal sayılır. Vajina duvarlarındaki yumaşamalardan meydana gelen akıntılardır.

Aşağıda hamilelikte karşılabileceğinin sıvı akıntıların renk, yoğunluk ve kokusuna göre ayrıştırılmış detaylı bilgilere erişebilirsiniz.

Hamilelikte vajinadan sıvı neden gelir?

  1. Vajinadan şeffaf renk tonu ile gelen akıntıya leukorrhea ismi verilir. Hamilelikte östrojen miktarında seyreden dalgalanmalar bölgeye inen kanın akışında artış yapar ve hamileliğin başında akıntılar gelir. İnce bir kıvama sahip olan bu sıvının rengi şeffaf tondur.
  2. İdrar ile karıştırılan bir sıvı türü de öksürme, hapşırma gibi nedenlerden ötürü idrar kaçırma sıvı gelmesi ile sıkça karıştırılır.
  3. Normalde dar olan servikste gebeliğin verdiği bir genişleme söz konusudur durum böyle olunca mukus tıkacının dışarı çıktığı görülebilir. Bebeğe bakteri gidişini engelleyen bu madde doğuma yakın zamanda vücuttan dışarı atılır.

Erken doğum sıvısı nasıl gelir?

Erken doğum sıvısı, doğumun son evrelerinden önce gelen akıntıdır. Rengi kahverengi tonlarında veya kırmızı tonlarda sulu şekildedir. Erken doğum belirtileri arasındadır.

Vajinadan gelen mantar sıvısı nasıl olur?

Eğer yoğun şekilde su gibi sıvı geldiyse enfeksiyona işaret edebilir. Anlamanın en iyi yöntemi ise kaşıntı ve yanma oluşudur. Şişlik, yangı hissi ve tonu yeşil, sarımsı tonlardadır.

Bakterilerden kaynaklı sıvı nasıl olur?

Adı bakteriyel vajinozistir. Bakterilerin dengesiz şekilde dağılması sonucu olur. Sarı tonlarda, gri veya beyaz renkte geşir ve kokusu ağırdır balık kokusuna benzer. Düşük ve erken doğum gibi riskler oluşturabilir.

Vajinal enfeksiyon sıvısı nasıl olur?

Genellikle cinsel yolla bulaşan enfeksiyondur. Sarımsı, beyaz, yeşil veya şeffaf tonlarda sıvı gelebilir. Cinsel ilişki sonucu hastalık veya enfeksiyon kapmalarında görülür.

Sulu ve sıvı akıntı gelirse ne yapılmalıdır?

Gelen sıvıların teşhisi için doktorun turnusol kağıdı ile yapılan testler sonucu ortaya çıkarak netleşir. Anormal sıvı gelişi ile karşılaşıldığında muhakkak doktora gidilmelidir.

Bu konuları da inceleyin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu