Hamilelik - Gebelik

Hamilelikte vajinal mantar bebeğe zarar verirmi, mantar tedavisi bitkisel

Hamilelikte vajinada mantar neden olur, mantar belirtileri nelerdir, tedavisi nasıl yapılır?

Gebelikle birlikte vücut hastalıklara daha elverişli halere gelerek mantar enfeksiyonu gibi çeşitli rahatsızlıklar görülebilir. Vajina mantar sadece hamilelikte görülen bir enfeksiyon türü değildir ve her evrede kadınlarda görülebilir.

Gebelikte daha yatkın hale gelmelerinde ise artan hormonların daha fazla vajinal akıntıya sebep olması, sıvının gelişinin ardında bulunduğu ortamın sıcak ve nemli oluşu mantarın üremesi için iyi bir zemindir. Mantar olan hamilede kaşıntı (vajinal kaşıntı), yanma ve tahriş görülür. Mantar tedavi edilmediğinde başka sorunlara neden olacağından tedavisine hemen başlanmalıdır.

Vajinal mantar nasıl anlaşılır, belirtileri nelerdir?

 • Sarı tonlarda veya beyaza dönük bazen kokulu bazense kokusu gelen akıntılar mantar ekfeksiyonu belirtileridir.
 • Akıntı ile birlikte oluşan yanma hissi ve kaşıntı oluşması mantar olduğunun anlaşılmasında önemlidir.
 • Mantarlı olan kadının cinsel ilişki sırasında acı/yanma gibi ağrılar görülür. Cinsel ilişki sonrası ağrılar belirtiler arasındadır.
 • İdrara çıktığınızda yangı ile karşılaşırsınız.
 • Rengi beyaz tonlarında kokulu akıntılar mantar belirtisidir. Rengi yeşile dönük akıntılarda mantar olduğu anlaşılır.
 • Akıntıların fazla gelmesi mantara işaret eder.
 • Vajina dudak kaşıntısı, kızarıklığı veya tahrişi belirtiler arasındadır.

Vajina mantarı neden olur?

Vajina içerisinde normalde kendiliğinden var olan mantar vardır. Bu mantarın enfeksiyon hali ise Candida albicans adındaki mantarın çoğalması sonucu meydana gelir. Hamilelikte oluşumunun görülmesindeki nedenlerin başında değişen hormon dengesidir. Östrojen hormonundaki artış sonucu vajinada bulunan bakterilerin ve mantarların dengelerinde sapma olur. Bu nedenle fazladan mantar üretimi artarak enfeksiyona neden olur.

Vajinada mantar olmasının sebepleri nedir?

 • Gebelikte bağışıklık sistemini güçlendirecek takviyeler almayan kadınlar zayıf kalır enfeksiyona sebep olur.
 • Hormonel değişimler mantar olmasına neden olur.
 • Şeker tüketimine ağırlık vermen mantar enfeksiyonuna sebep olur.
 • Uykusuzluk, stres, beslenme bozukluğu gibi nedenler vücudu zayıf kılar enfeksiyonlarla savaşmakta zorlanır.
 • İlaçların yan etkisi (antibiyotik) olabilir.

Hamilelikte vajina mantarından nasıl korunulur?

Gebelikte vajina mantarının oluşumunu önlemek adına bazı tedbirler alabilirsiniz. Şunları yapın;

 • Dışkılama yaptıktan sonra temizliğini su ile önden arkaya doğru yapın. Öne doğru temizlik yaptığınızda arka taraftan öne doğru pislik ve mikrop gelir. Bakteri bulaşması kolaylaşır.
 • İç çamaşırları nemli kalmamalı, rahat ve pamuklu havadar tercih edilmelidir.
 • Nemli iç çamaşırı ile uzun süre beklemeyin (havuz veya deniz sonu),
 • Şekere karşı önlem alın ve az tüketin,
 • Meyve ve C vitamini takviyesine özen gösterin, sağlıklı beslenin.

Hamilelikte mantar tedavisi bitkisel

Gebelikte yoğurt yemek mantarla savaşmak anlamına gelir ve mantar enfeksiyonu olan gebelerin tüketimleri faydalıdır. Yoğurdun içeriğinde iyi bakteri oluşturan kültür ve asidofil bulunur. Vajinaya yoğudur sürebilirsiniz veya yiyebilirsiniz.

Vajina mantarı için sarımsak iyi gelir. Mantara yakalanan hastaların günlük alacakları sarımsak ile enfeksiyon tedavisi yapılabildiği gözlemlenmiştir. Doğal ve bitkisel yöntemler arasındadır. Direkt sarımsağı diş olarak yiyebilir veya sarımsak dişini doktordan onay alarak vajinada bir süre bekletebilirsiniz.

Mantar için elma sirkesi faydalıdır.  Leğene veya küvete ılık su doldurulup içerisine 1 bardak elma sirkesi atılarak yapılan bu yöntemde suya girmeniz gerecektir. Yarım saat bekleyin. Sirkeli su ile yine aynı şekilde vajina yıkanabilir.

Mantar enfeksiyonu için bal bitkisel yöntemler arasındadır. Balı sürerek 20 dakika bekletilir ve yıkanarak uygulama yapılır.

Hamilelikte vajina mantarı tedavisi (TIP)

Gebelikte yukarıdaki belirtilerin görülmesi durumunda vajina mantarı eneksiyon riski ile doktora gidilir. Hamilelikte vajina mantarı için verilen ilçalar sıklıkla antifungal ilaçlardır. Krem veya antifungal kapsül tavsiye edilebilir. Vajina mantarı ilaçları ise; miconazole (Monistat), butokonazol (Femstat), clotrimazole (Gyne Lotrimin) ve terconazole (Terazol) sıkça reçete edilenler arasındadır.

Hamilelikte mantar için fitil kullanımı ve hamilelikte vajinal mantar kremi: Vajina mantarı için doktor tarafından hamilelikte fitil veya krem verilebilir.

Hamilelikte vajinal mantar bebeğe zarar verirmi

Hamilelikte vajina mantarı önemli bir enfeksiyon sorunudur. Bebeğe kadar ulaşmayan bu mantar bebeğe zarar vermez. Ancak mantarın tedavi edilmemesi, yaygınlaşması ve ilerlemesi sonucunda bebeğe ulaşarak zarar verme ihtimali bulunur. Belirtiler görüldüğünde hem anneye hem de bebeğe zararı olmaması adına doktora gidilerek hemen tedaviye başlanmalıdır.

Not: Doktor tavsiyesi olmadan hiçbir ilaç ve bitkisel yöntem kullanılamaz!

Bu konuları da inceleyin

Global

Araştırmacı ve yazar. Sağlık gündemini takip ederek hastalıklar ve tedavi yöntemleri ve alternatif tıp alanında detaylı bilgi paylaşımı sunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu