Hamilelik - Gebelik

Hamilelikte vajinada varis, hamilelikte varis bebeğe zararları, varis neden olur?

Hamilelikte varis neden olurgebelikte varis tehlikeli mi, varis nasıl geçer?

Hamilelikte varis, toplardamarın genişlemesi ile kıvrılıp deriden görünür hale gelmesine varis denir. Cilt üzerinden bakıldığında kan damarları koyu renkte görebilirsiniz. Gebelikte varisin daha sık görüldüğü yerler bacaklardır. İlerlemesi durumunda ise vajinada, (vulva) gibi bölgelerde de kendini gösterebilir.

Varisler hamilelikle görüldüğü gibi genelde aynı durumdan şikayeti olan gebeninde hamilelik öncesinde varis problemleri yaşadığı sıkça rastlanır yani kalıtsal bir durumdur. Gebelik sayısı arttıkça varisler sıklaşabilir. İlk bebeği dünyaya getiren annede varis azken, 2, 3. bebeklerde varis daha fazla olabilir.

Hamilelikte varis neden olur?

Vücuttaki kanı kalbe götüren toprlardamardır. Atardamar kanın vücuda gönderilmesi ile sorumludur ve kanı geri getirmek toplardamarın görevidir. Bu mekanizma toplardamar içinde bulundan kapakçıklarla sağlanır. Bu kan tek taraflı olarak itildiğinden yani kalbe doğru gönderildiğinden geriye gelmesi önlenmiş olur.

Bu oluşumda görev alan kapakçıklarda işlev sorunu olduğunda varis ortaya çıkar. Kanın geriye kaçması ve geride gölleşerek birikmesine neden olur. Biz bu biriken kanları derimizin altında görebiliriz, cilt üzerinden bakıldığında biriken bölgeleri rahatça görebiliriz.

Varis damaları genelde mavi, koyu mavi tonlarda ve bolca uzayan birikmiş kıvrımlar halinde görürüz ve dokununca hissedebiliriz.

Eğer ailede varis olan kişiler varsa kişi hamile kaldığında hamilelikte varis ortaya çıkar. İlk gebelikte bu genler kendini daha sık gösterir. İkinci ve üçüncü gebelikte bu varisler daha fazla olabilir. Diz arkalarında, baldır ve vajinada kendini gösterebilir.

Hamilelikte vajinada varis, diğer bölgelere göre ender görülür.

Eğer varis büyüyorsa bacaklardaki dolgunluk ve görsel bozukluk artar. Hamilelikte varis 100 kadından 15’inde ortaya çıkar. Hamilelik öncesinde varisi olmayan ve gebelikle birlikte varis çıkan hamilelerin varisleri genellikle doğumdan sonra kaybolmaya başlar.

Gebelikte varis çıkma nedenleri

Gebeliğin normal yaşama göre farkı kan ihtiyacının çok daha fazlası bebek için hamileye gereklidir. Doğal olarak vücutta kanın fazla olması kanın gölleşmesini daha kolay hale getirir. Çoğalan kanın kalbe geri gönderilmesi zorlaşır ve küçük kılcal damarlar gibi bacaklara bakıldığından yumaklaşmalar yani kan birikintileri görülür.

Bebeğin büyümesi ile toplardamalara baskının artması sonucu kanın geri gönderilmesinde de sorunlar yaşanabilir.

Bacaklarda, ayaklarda ve vajina bölgesinde varis görülmesinin nedeni ise bu bölgelerin kalbe daha uzak oluşlarıdır. Toplardamardan kaynaklı olarak bu bölgelerde kan akışı yavaşlar.

Hamilelikte ayrıca progesteron hormonundan kaynaklı olarak damar kaslarında oluşan gevşemenin varis olmasına katkısı büyüktür.

Gebelikte varis egzersizleri, hamilelikte varis bitkisel tedavi

  1. Varislerin şiddetli olması ve görüntüyü çok bozuyor olması durumunda varis çorabı giyilebilir. Varis çorapları, varisler için üretildiğinden bacaklarda oluşan varislere çözüm olabilir.
  2. Sandalyede oturan veya koltukta çalışan biriyseniz bacakların arka büklümleri sandalye, koltukla kesişerek kan akımının yavaşlamasına neden olur. Çalışan hanımların özellikle ayaklarını uzatarak ayakların altına kutu gibi bir cisim yerleştirerek çalışmaları faydalı olacaktır. Evde dinlenirken ayak altına yastık konularak biraz yükseltilmesi kan akışını hızlandıracaktır.
  3. Uzun süreli ayakta kalmalar varis oluşmasını kolaylaştırır ve dinlenme zamanları daha uzun olmalıdır.
  4. Yürümek varisler için doğal çözümler arasındadır ve bölgedeki kan akımını hızlandırır.
  5. Doktor onayı alınarak varis tabletleri alınabilir.
  6. Gebelikle birlikte ilk defa varis görenlerin doğum sonrasına kadar bölgenin kan akışını hızlandırır hareketleri ile durum kontrol altında tutulabilir, doğumdan sonra muhtemelen geçecektir.
  7. Gebelikte varis ameliyatı yapılmaz. Zararı olmadığı söylenen varis estetikleri veya lazer uygulamaları için muhakkak doktorun onayı alınmalıdır.

Not: Sülük gibi yöntemler kullanarak varis tedavisi yapmaya kalkışmayınız. Varisleri temizlemek için vücudun tüm kanının son damlasına kadar çekilmiş olması bile yeniden kan oluşmasından sonra varisi yeninden doğurur.

Gebelikte varis diyeti yapılmaz!

Hamilelikte vajinada varis normal doğuma engel mi

Vajina dış genital bölgedeki varisler normal doğum için engel değildir. Böyle durumlarda epizyotomi (“dikişli doğum”) kanama miktarını artırabileceğinden mümkün olan durumlarda epizyotomi uygulamasından kaçınılır, ancak epizyotomi yapılmaması geniş bir yırtığa yolaçma riski varsa, epizyotomi de damarların nispeten daha az yoğun olduğu bir bölgeye açılır.

Epizyotomi veya perineotomi, doğumun ikinci aşamasında kadınlarda perineye ve arka vajen duvarına uygulanan planlı cerrahi kesi işlemidir. Bu işlemin amacı doğum esnasında oluşabilecek kontrolsüz perine yırtıklarını ve yumuşak doku hasarını engellemektir.

Bunları da bilin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu