Hamilelik - Gebelik

Hamilelikte vajina dudaklarında şişlik, hamilelikte vajina dış dudaklarında şişlik

Hamilelikte vajinadaki şişlikler, gebelikte vajina şişmesi nedenleri

Hamilikte başlıca; enfeksiyonlar, cinsel yolla buşan hastalıklar, temizlik ve hormonlara bağlı olarak vajina içinde şişlik ve ağrıvajina dudaklarında şişlikiç dudak şişmesi, vajina dış dudaklarında şişlikvajina ağrısı gibi hamilelikte vajinadaki değişiklikler görülür. Hormonel değişimlerden kaynaklı vajina değişikliğini gebelik belirtileri arasına da koyulabilir ama kesin denilecek bir hamilelik belirtisi demek doğru olmayacaktır.

Yukarıdaki nedenlere ve daha başka sebeplere bağlı olara vajinadaki değişim sebepleri aynı zamanda beraberinde şu belirtileri de gösterir;

Vajina iç ve dış dudak şişmeleri tehlikeli mi, zararı var mı?

  • Şişen vajina ile birlikte ağrılar, kanamalar, ve tahriş söz konusu olabilir,
  • Kokular oluşabilir farklı renklerde akıntılar gelebilir,
  • İdrarda yanma, ağrı, kanlı idrar, kokulu idrar olabilir,
  • İltihap olabilir, kızarıklık, kaşıntılar eşlik edebilir.

Yukarıda saydığımız nedenlerle birlikte vajina dudakları ve vajinada şişlik görüyorsanız doktora gitmelisiniz. Bebek ve anne sağlığı açısından zarar görmeye neden olabilir.

Hamilelikte vajina şişme nedenleri

Hijyen:

Temizlik sonrasında su kullanılmaması sadece peçete kullanılarak büyük abdest tamamlanması sonucu mikrop kapılabilir ve bu mikroplar kolayca yayılarak çoğalıp iltihaplara neden olabilir. Önden arkaya su ile temizlenmelidir. Bu bölgedeki kalıntılar bajinaya bulaşarak iltihaplanmalar sebebinden şişlikler, kaşıntılar ve kızarıklıklar yapabilir.

Enfeksiyon:

Enfeksiyon kapmanın en basit yolu sıcak olan vajinaya bakterilerin kolayca yuvalanması ile olur. Kızarıklık, kaşıntı ve şişlik olarak kendini gösterir. Antibiyotiklerle kolayca tedavi edilen bu ilaçlar için doktor reçetesi gerekir.

Hastalıklar:

Cinsel yolla bulaşan hastalıklar sonucu iltihaplanmalar meydana gelir ve yine aynı şekilde şişlikler oluşur. Aynı zamanda yanma ve kızarmalar görülür.

Hormonlar:

Vücuttaki hormon salınım seviyesindeki değişimler sonucunda bağışıklık düşerek enfeksiyon riski daha fazlalaşır. Vajina enfeksiyonları ile şişmeler olur. Bu sebeple genelde hamilelik belirtileri arasına konulur.

Kist:

Vajina kisti olan hamileler ve kadınlarda vajinada şişlik oluşabilir.

Temizlik ürünleri:

Alerjik yapının sebep olduğu kimyasal bileşenler yüzünden bölgede şişlikler olabilir. Temizleme ürünleri alerjiye veya tahrişe neden olarak kızarma, kaşınma ve şişlikler yapabilir.

Şu sebeplerden dolayıda vajinada şişmeler olabilir;

  • Kaşıntılar sonucu şişebilir, ıslak mayo/bikini veya iç çamaşırları kaşıntı yapabilir.
  • Sperm kaynaklı alerji olabilir,
  • Uzun süreli masturbasyonlar veya cinsel birleşmeler,
  • Şeker hastalıkları yüzünden olabilir,
  • Bölgenin bakımsızlığı ile biriken özellikle uzun kıllanmalarda oluşan terlemenin meydana getirdiği apse ve sivilceler yüzünden şişlik oluşabilir.

Hamilelikte şişen vajina için ne yapılır?

Öncelikle vajinanın şişmesine neden olan sebep ortadan kaldırılmalıdır. Bunun sebebi kişi tarafından bilinmiyorsa kadın doğum kontrolü ile yapılmalıdır. Enfeksiyonlar için doktorlar antibiyotik tedavisi uygulamaktadır.

Bölgede dış iltihaplar, kaşıntılar, kızarıklıklar için buzlu bir bez ile kompres yapabilirsiniz.

Bitkisel bir tedavi için sarımsak en iyi çözümdür ve şu şekilde uyulanır;

Sarımsağı ezerek macun şekline getirin ve vajina etradına sürerek uygulayın. Yangı olabilir biraz dişinizi sıkmalısınız. İltihap tedavisi için bu doğal bir çözüm olacaktır.

Küvet içerisine sıcak su doldurup 1 bardak sirke karın. 15-20 dakika sirkeli suda bekleyin. Sirke sayesinde enfeksiyon yüzünden oluşan şişlik ve tahrişlerin giderilmesinde etkilidir. Sirke; antibakteriyel-antifungal özellikleri bulundurur.

Hatırlatma: Bu uygulamar doktor onayı alınmadan yapılamaz. Doktorunuza danışarak uygulamalara geçiniz.

Faydalı bağlantılar

Global

Araştırmacı ve yazar. Sağlık gündemini takip ederek hastalıklar ve tedavi yöntemleri ve alternatif tıp alanında detaylı bilgi paylaşımı sunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu