Hamilelik - Gebelik

Hamilelikte uçuk ağız ve dudak uçukları zovirax, vectavir asiviral krem kullanımı

Hamileyken uçuk çıkması ile zovirax, vectavir asiviral krem kullanımı

Hamile bayanlarda uçuk çok sık karşılaşılanlardandır. Genelikle uçuklar, ağız çevresi, dudak, veya genital bölgede oluşabilir. Gebeliğin getirdiği hormonal değişimler bir çok sorun yaratabildiği gibi uçuk oluşmasında da etkilidir.

Hamilelikte dudakta yara veya uçuk neden çıkar?

Uçukların oluşmasında bazı nedenleri sıralabiliriz bunlar başlıca;

  • Gebelikte hormon değişimleri,
  • Sağlıksız beslenme,
  • Bağışık sistemi zayıflığı,

bu durumlar yaşanıyorsa hamilelerde uçuk sorunu artabilir.

Uçuklar için krem veya merhem kişinin kendisinin belerileyeceği bir unsur değildir ve doktora sorularak tavsiye üzerine kullanılmalıdır.

Derlenen bilgiler doğrultusunda aşağıdaki öneriler tedavi niteliği veya tavsiye özelliği taşımaz bilgi amaçlıdır. Mutlaka doktor tavsiyesi ile hareket ediniz.

Hamilelikte uçuk belirtileri nasıl olur?

Normal yaşantıda olduğu gibi hamilelik dönemlerinde de karşılaşabileceğiniz uçuklar kendini; kırmızı renkli, kabarmış halde, ağrı yapan ve yanma hissi olan içerisi su ile dolmuş kabarcıklardır. Genital bölgedeki uçuklar, idrar yapma esnasındaki yanma, idrara sık sık çıkma, bölgedeki ağrı, lenf bezlerinde şişiklik, vajinada akıntı, ateş ve halsizlik olarak belirtiler gösterir.

Hamileyken uçuk çıkması bebeğe zarar verir mi?

Gebelik dönemlerinde uçukların bebeğe zararı konusunda kesinlik kazanmış bir bilimsel bilgi yoktur. Hamileliğin ilk 3 ayı oluşan uçuklarda bebeklerin enfeksiyondan korunması açısından tarama testleri yapılmalıdır. Herpes virüsüne karşı bağışıklığı olan gebelerin tehlikesi daha azdır. Hamilelik ile ilk defa bu virüsü yaşıyanlarda farklı sonuçlar olabilir. Bu önemlidir ve doktor müdahalesi gerektirir.

Hamilelikte uçuk için ne kullanılır?

Uçuklar gebelikte genelde zararsızdır ve bebek için çok fazla risk oluşturmaz. Dudak bölgesinde uçuk çıkması durumunda doktorlar tarafından önerilen uçuk kremi veya buz/sarımsak suyu gibi yöntemler denenilebilir.

Ağızlarda oluşan aft ve uçuklar için ve daha önce bu tip uçuk sorunu yaşayanlarda genelde zovirax ve kenacorte kremleri kullanılmaktadır. Bu doktorun tavsiyesi ile olacaktır. Aşırıya kaçmadan kullanılır.

Dudak kenarlarında yeni oluşan uçuklar için asiviral krem kullanılır ancak yine doktor tavsiyesi gereklidir ve herhangi bir zararı olmadan sürülür.

Genital bölgelerde uçuk çıkması durumlarında ise tekrarlayanları mutlaka doktora gitmesi gerekmektedir. Yapılan kontrollere göre gerekli görüldüğünde elektrokoterle yakılarak uçuk kremi önerilmektedir.

Yine gebelik dönemlerinde çıkan uçuklarda doktorun önerisi ile birlikte vectavir krem kullanarak dudaklarda oluşan uçuklar için çözüm üretilmektedir.

Dilde uçuk çıkmasında ise durum biraz daha farklı hal alır ve dil uçukları için karbonatlı su ile kargara yapılması tavsiye edilir.

Not: Yukarıdaki bilgiler tedavi amacı içermez. Doktor kontrolü olmadan tavsiye üzerine krem, jel gibi ürünler alarak kendi kendinize hemilelik dönemlerinde müdahalede bulunmayınız.

Faydalı bağlantılar

Global

Araştırmacı ve yazar. Sağlık gündemini takip ederek hastalıklar ve tedavi yöntemleri ve alternatif tıp alanında detaylı bilgi paylaşımı sunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu