Hamilelik - Gebelik

Hamilelikte tavuk ızgara, tavuk mangal, tavuk eti yenir mi?

Hamileler tavuğu nasıl yemeli, tavuk yemenin faydaları nelerdir?

Gebelikte tavuk yemenin bazı ince ayrıntılarına dikkat ederek yemek gebeler için olduğu kadar bebekler için de faydalıdır. Izgara-Mangal, özellikle tavuk göğsü haşlaması oldukça fayda sağlayacaktır.

Hamilelikte günlük olarak balık veya tavuk eti günlük öğünlerde bulundurulması gereken besleyici ve sağlıklı yiyecek kaynaklarıdır. Tavuk demir açısından zengin bir kaynaktır ve gebelikte kansızlığı önlediği gibi haşlama ve ızgara şeklinde yenmesi daha faydalıdır.

Gebelikte tavuk ne kadar yenir?

Gebeler için içerisinde şeker barındıran, yağlı gıdalar kilo alımına neden olur. Eğer bebekte gelişimin normal seviyede ilerlemesini istiyorsanıza ona katkı sağlayacak besinler sağlamalısınız. Bunlar, tavuk, süt, et, yumurta, balık gibi protein bakımından zengin olan yiyecek türleridir.

Günlük yemeniz gereken miktar 1 yumruk kadar bu besinlerden olmalıdır. 100 gram kadar tüketilir.

Hamilelikte tavuk etinin faydaları

Tavuk etinin içeriği sayesinde bebeklerde kemik ve kas yapısı güçlenir. İçeriğinde bulunan 9 ana amino asit ile doymuş ve doymamamış yağ asitleri ile yağsız bir protein kaynağıdır. Yağ miktarının düşüklüğü gereksiz kilo alımının önüne geçer ve tavuk gebelikte sofralarda olması gereken bir yiyecektir.

1 yumruğunuz kadar tavuk eti yediğinizde neredeyse günlük almanız gereken proteini karşılamış olursunuz. Bu durumda fetüs gelişimi önemli derecede katkı maddesi almış olur.

Bebeğin hafızası ve beynini geliştirmek için tavuğun karaciperinde kolin bulunur. Kolini hamilelerin alması durumunda bebeğe katkıyı bu şekilde yapabilirsiniz.

Kabızlık açısından yine tavuk etinin önemi büyüktür ve metabolizmanın çalışmasına hız verir. Bu etkisini ise içeriğindeki tiamin, selenyum ve niasininden alır.

Bebeğe diğer bir katkısı ise, gebelik döneminde tavuk eti yiyen annelerin çocuklarında kalp sorunları, diyabet gibi rahatsızlıkların çok az görülmesidir.

Gebelikte tavuk eti yerken nelere dikkat edilmeli zararları nelerdir?

  1. Tavuk eti mutlaka taze olmalıdır.
  2. Tavuk etinin hangi şekli olursa olsun mutlaka iyi pişirilmelidir.
  3. Günlük 100 gram üzerinde yenilmemelidir.
  4. Mangal veya ızgara yapacaksanız mutlaka iyi pişirin. (Mangalda pişirilenlerin parçaları ince olmalıdır. İçeriği tam olarak pişmeyeceğinden özen gösterilmeli, kanlı tavuk eti yenilmemelidir. Bakteri riski doğurur. Suda haşlanması daha fazla önerilir iyice haşlanan tavuğun suyundan ve etinden faydalanabilirsiniz.)
  5. Tavuk etini yemeden önce yağından kurtulmak için derisini soyarsanız fazladan yağ almamış olursunuz.

Diğer faydalı bağlantılar

Global

Araştırmacı ve yazar. Sağlık gündemini takip ederek hastalıklar ve tedavi yöntemleri ve alternatif tıp alanında detaylı bilgi paylaşımı sunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu