Hamilelik - Gebelik

Hamilelikte spora ne zaman başlanmalı, hamilelikte spor hareketleri

Hamileler nasıl spor yapmalı, gebelikte aylara göre spor nasıl yapılır?

Hamile kalınmadan önce spora özen gösteren ve sporunu yapan hanımların gebeliklerinde spora başlamaları ve gereken tedbirler alınarak yapmaları genel olarak güvenilir kabul edilir. Gebelik öncesinde sporla uğraşmayan ve önem vermeyenlerin gebelik dönemlerinde koşu bandı gibi bilmediği alanlarda spora yönelmeleri tehlikeli olabilir. Spor konusunda acemi olanların sporla birlikte yorulmaları tavsiye edilmez.

Hamilelikte spor ve gebelikte koşmak zararlı mı?

Öncelike bu alanda hatırlatmakta fayda var! Hamilelik öncesinde spor yapmayanların koşu ve jonginge yabancı kalanların gebelikte bu tür aktiviteleri yerine getirmeleri tavsiye edilmez. Bunun yerine yürüyüşler ve hafif spor hareketleri yapmaları önerilir.

Spor konusunda deneyimli olanların ısınarak, spor kıyafetlerini giyerek ve normalde kullandıkları su miktarını biraz daha artırarak spora başlamaları önerilir. Isınmadan spor hareketlerine başlamak zarar verebilir.

Hamilelik aylarında spor hareketleri

Hamilelikte 1. ay, 2. ay ve 3. ayda spor nasıl yapılır?

Hamileliğin 1-2-3. aylarında spor vücut ısınması ve sitres yüzünden bebek ve anne için tehlikelidir. Nabız atışları ve bol su içilerek yapılması gerekmektedir. Vücut dengesi korunarak tam spor kıyafetleri ile yürüme şeklinde olmalıdır. İlk 3 ay önemlidir.

Hamilelikte 4. ay, 5. ay ve 6. ayda spor nasıl yapılır?

Hamilelik ilerledikçe karın büyür ve ağırlık merkezi noktası değişir. Dengelerde farklılıklar oluşur ve sporda anormal vücut dengeleri oluşarak düşüş yaşayabilirsiniz. Spor anında vücut dengesini korumak ve çok dikkat etmek gereklidir. Düz zeminler kullanılması tavsiye edilir. Olurda düşeceğinizi hissederseniz düşüşün karın üzerine olmasını önleyerek eller veya dizler üzerine düşmeye çalışmalısınız.

Hamilelikte 7. ay, 8. ay ve 9. ayda spor nasıl yapılır?

Bu aylarda spor hareketleri yerini sadece hızlı yürümeler alabilir. Karın büyüdükçe ve tarih yaklaştıkça yorgunluk artacaktır. Dinlenme ayları olduğundan spor ile yorulmanız tavsiye edilmez. Tehlikeye sokacak tüm risklerden uzak durmalısınız.

Gebelikte spor hareketleri

Gebeliğin başladığı aydan itibaren hamilelerin yorucu harekerlerin tümünden sakınmaları gerekmektedir. Nefesin daralması ve yorgun kalmak oksijen ihtiyacını arttırır ve bu hali aldığınızda bebeğin hakkı olan oksijeni siz kullanmaya başlarsınız. Oksijensiz kalan bebek ise ciddi anlamda risk altındadır.

Yararlı bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu