Hamilelik - Gebelik

Hamilelikte sinüzit tedavisi, hamilelikte sinüzit bebeğe zarar verir mi

Hamilelikte sinüzit neden olur, sinüzit tedavisi nasıl yapılır?

Hamilelikte en fazla görülen üst solunum yolu rahatsızlıklarından biri sinüzittir. Alında, yanaklarda ve gözlerin çevre boşlukları sinüslerdir. Sinüzit ağrıların bu bölgelerde oluşunun sebebi budur. İltihabın meydana getirdiği sinüs tıkanmaları ile mukusların dışarı akamamasıdır. Sonuç olarak sinüzit oluşur.

Gebelikte sinüzitin artması veya nedenleri arasında progestron hormonunun artışındaki sinüs astarında şişmelerin mukus çıkmasına engel olmasıdır.

Hamilelikte sinüzit neden artar ve neden görülür?

 • Gebelikte bir kadın beslenir ancak aldığı vitaminler ve mineraller bebeğe giderek kendine yeterince katkı sağlayamaz. Hele ki birde vitamin veya mineral eksik bir beslenme gerçekleştiriyorsa bu durum hamilenin kendisi için daha güç hal alır ve otomatik olarak bağışıklık düşer ve hastalanmalar kolaylaşır. Sinüzitte bunlardan biridir.
 • Üşütmeden kaynaklı olarak grip nezle gibi hastalıklar enfeksiyonların getirdiği ödem yüzünden sinüslerin buruna açılan pencerelerini kapayarak salgılar buruna akamaz ve sinüsler havalanamaz. Sinüslerin iltihaplanmasında etkili bir nedendir ve artış görülür.
 • Alerjik bir hamileyseniz daha çok sinüzitle karşılaşırsınız.

Hamilelikte sinüzit ne kadar süre, ne zaman geçer?

Sinüzitler için (tıbbi tedavi uygulaması) doktor tarafından verilen antibiyotik ile tedavi edilir ve ortalama süresi 1 hafta 10 gün arasındadır.

Hamilelikte sinüzit bebeğe zarar verirmi?

Hamilelikte sinüzit için önlem alındığı ve tedavisi yapıldığı sürece bebeğe zarar vermez. Ama sinüziti tetikleyen unsurları gözardı etmemek gerekir. Kulak Burun Boğaz doktoru hem sizi hem de bebeği koruyacak sinüzit ilaçları reçete edecektir.

Gebelikte sinüzit belirtileri

Hamilelikte sinüzit olduğunuzu şu belirtiler (bu belirtiler ayrıca grip ve nezle ile benzerdir) ortaya çıkınca anlarsınız;

 • Baş ağrısı, boğaz ağrısı-boğaz yangısı ve burun akıntısı,
 • Öksürükler, hapşırmalar, halsizlik ve kırıklık,
 • Burun akıntısı ile gelen sümüğün sarı veya yeşil renk oluşu (en belirgin belirtiler arasındadır).
 • Geniz akıntısının oluşması,
 • Ağızda koku ve yiyeceklerden tat alma azalması, iştahın kapanması,
 • Yanak ve gözlerin etrafında oluşan ağrılar.

Hamilelikte sinüzit nasıl geçer, gebelikte sinüzit tedavisi nasıl yapılır?

Hamilelik işin içerisine girdiğinde tedavi yöntemleri azalır, ilaç ve antibiyotik kullanımları sınırlandırılır. Tedavisi için KBB (Kulak Burun Boğaz) doktoru tarafından hamilelikte güvenli sinüzit ilaçları (antibiyotik) vermektedir.

Neler yapmalısınız;

 • Sinüzitin gece oluşumunu engellemek için mukusun sinüslerde birikmesini çift yastık veya yüksek bir yastık kullanarak engelleyebilirsiniz.
 • Bebek için zaten buhar makinesi alacaksınız ve erkenden alarak odanızda kullanmaya başlayarak nemli ortam yaratın. Mukuslar bu sayede incelerek daha kolay akar.
 • Dinlenerek bağışıklık için gerekli enerjinizi boşa harcamamış olursunuz.
 • C vitamini bakımından zengin meyveler tüketerek güçlü bir yapıya sahip olabilirsiniz. Meyve ve sebze yemeye biraz daha ağırlık vererek bağışıklık sisteminizi güçlendirin.
 • Günlük 2 litre üzerinde su için.
 • Eczaneden sinüzit için sprey alarak sinüs enfeksiyonlarını temizleyebilirsiniz. Hamileler için güvenli sinüzit spreyleri bulunmaktadır.

Not: Doktora danışmadan sinüzit için vicks, antibiyotik ilaçlar ve buhar yöntemlerini uygulayarak sıcak bitki karışımları ile mukusları akıtmak için yöntemler denemeyiniz. Eğer hamilelik öncesinde bu sorunları yaşıyorsanız doktorunuza önceden bu konuyu belirtiniz ve olası rahatsızlık durumunda ne yapmanız gerektiği konusunda bilgi alınız.

Hamilelikte sinüzit için bitkisel tedavi

Önemli: Bu yöntemler hamilelik öncesi kullanılan yöntemlerdir. Aşağıdaki papatyalı bitkisel yöntem ve aynı şekilde uygulanan vicks yöntemlerini denemeden önce doktorunuzdan bilgi alınız.! Papatya bitkisi hamilelikte güvenli olarak kabul edilmez ve düşük tehlikesi yaratabilir.

Bir kab içerisine yarım litre kadar su kaynatılarak 3 çorba kaşığı kadar kurumuş papatya atılır ve havlu ile başınızı kapatarak buhar nefes olarak buruna çekilir.

Bu konuları da inceleyin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu