Hamilelik - Gebelik

Hamilelikte sarımsak yutmak zararlı mıdır, hamilelikte sarımsak tansiyonu düşürür mü

Hamilelikte sarımsak yemek!

Hamilelikte sarımsak yemenin faydaları, gebelikte sarımsak tansiyonu düşürür mü, sarımsak düşüğe neden olur mu?

Bir bitkiye antibiyotik denilecekse bunun en iyi örneği sarımsaktır. Hamilelikte de kullanılan sarımsak aşırıya kaçmadan yenildiğinzde hamilelikte bağışıklık sistemini güçlendirir ve hastalanmayı önler. Kan sağılığına ayrıca düzenleme etkisi bulunan sarımsağın alınmadan önce miktarı doktor tarafından onaylanmalıdır.

Hamilelikte sarımsak yenir mi?

Sarımsak hamilelikte 3 diş kadar alımlar için güvenilirler arasındadır ve hamilelikte yenir. Gebelikte sarımsak yemenize mani bir durumunuz yoksa tüketebilirsiniz. Uzmanların genel görüşü bu yöndedir.

Hamilelikte sarımsak yemenin faydaları

  • Sarımsağın gerek şampuan gerekse saçlara sürülmesi ile faydalı olduğu bilinir. Bu özelliği kükür bileşik olmasındandır. Saç dökülmesi ve ayrıca yeni saç çıkarmak için gebelikte kökleri uyarma etkisi vardır.

Hamilelikte sarımsak tansiyonu düşürür mü?

  • Gebelikte tansiyonun yükselmesi gibi sorunlar yaşıyor olabilirsiniz ve çokça görülen bir durumdur. Sarımsağın içerisindeki allisin kan basıncını kontrol altına alır ve kolesterolü düşürür. Kan inceltme etkisi ile kalp krizi ve inme olasılığına karşı hamileyi korur.
  • Gebelerin ve hanımların korkulu rüyası meme kanseri için ve diğer kanser türlerine karşı doğal bir koruma yapan besin kaynağıdır.
  • Bakteriler, mikroplar hastalanmanıza neden olabilir ancak sarımsağın antibiyotik etkisi vücudun bu durumlarla savaşmasını kolaylaştırır. İlaç kullanmak yerine sarımsaktan bitkisel yöntemler sayesinde faydalanabilirsiniz.
  • Yine vajina mantarlarına ve enfeksiyonlarına karşı giderici ve savunma yapıcı etkisi vardir. Enfeksiyon tedavilerinde yenilerek veya sürülerek kullanılabilir.

Hamilelikte sarımsak yemenin zararları

Gebelikte sarımsak yemenin düşük riski taşıyacağı konusunda endişeler duyulur. Zararları şu şekilde olabilir.

Sarımsağı bolca tüketmek kişiye zarar verebilir. Sarımsaktaki kan inceltici özelliği doğumda istem dışı kanamalara sebep olabileceği bildiriliyor. Doğumun yaklaşması ve doğumların hemen ardından sarımsak yemenin zararlı olacağı belirtiliyor. (Kaynak: Maryland Üniversitesi Tıp Merkezi)

Sarımsaktaki içerikler insülin salınmasında artış yapabilir ve kan şekerinde düşüş yaratabilir. İyot emiliminde azalma yaparak hipotiroidizm meydana getirebilir.

Not: Doktora danışmadan hiçibir tedavi edici (bitkisel, ilaç) doktor onayı almadan kullanılamaz. Makaleler bilgi amacı taşımaktadır. Tedavi amaçlı kullandığınız herhangi bir bitki veya ilaç, başka bir hastalığınızı nüksettirebilir veya alerjen etkisi ile size veya bebeğe zarar verebilir.

Bu konuları da inceleyin

Global

Araştırmacı ve yazar. Sağlık gündemini takip ederek hastalıklar ve tedavi yöntemleri ve alternatif tıp alanında detaylı bilgi paylaşımı sunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu