Hamilelik - Gebelik

Hamilelikte şalgamın suyu içilir mi, hamileler için şalgam suyu içmek

Hamileler için şalgam suyunun önemi, hamilelikte şalgamın suyu içilir mi?

Gebelikte şalgam suyu eğer hamileye, aşırıya kaçmadığı sürece, alerjik durumlar ve sindirim sorunları yapmıyorsa içmek faydalıdır. Çünkü şalgam suyunun içeriğindeki A, C, B1, B2, B3, B5, B6, K vitaminlerinin yanısıra kalsiyum, lif, magnezyum, demir, protein, bakır gibi mineraller  anne ve bebek açısından faydalı bir besin kaynağıdır.

Hamilelikte şalgamın faydaları

Şalgamın hem suyunu hem de kendisini yemenizde kabızlık başta olmak üzere birçok değerinden ayrı ayrı fayda görürsünüz.

  • Gebelikte hemen hemen kadınların yarısının kabızlık sorunu oluşur ve lifli yiyecekler kabızlığa iyi gelir. Şalgamın lifli yapısı ise suyu veya kendinisi yediğinizde kabızlığı önlersiniz.
  • Hastalıklardan korunmak adına bağışıklık sisteminin güçlenmesi gerekmektedir. Hem annenin hem de bebeğin hastalanmaması için şalgamda E ve C vitamini bulunur ve bunlar serbest radikallere karşı savaşır. Manganez ve betakaroten gibi antioksidanlar almış olursunuz.
  • Hamilelikte hemoroid (basur) gibi endişeler taşıyorsanız uzmanlar şalgam tavsiye etmektedir. Şalgamın bu tür sorunlara karşı önlem aldığı bilgileri bulunur.
  • Kilo alırmıyım endişesi taşıyan anneler için şalgam uzun süre tok tutan besinler arasındadır. Lifli yapısı ile annenin sağlığına fayda ederken, kalorisinin düşük olması ile önem arzetmeyen kilo artışındanda hamileyi korur.
  • Gebelik dönemlerinde vücut kokusu oluşan hamımlar için şalgam önerilir. Gebelikle birlikte başlayan rahatsız edici vücut kokularından kurtulmak için doğal ve bitkisel bir çözüm arıyorsanız hem vitamin ve mineral yapısından faydalanabilir hem de kokuların giderilmesi adına vücudunuzu dezenfekte edebilirsiniz.
  • Şalgamda lutein bulunur veve karotenoid olan bu yapısı gözler için faydalıdır. Katarakt benzeri göz sorunları yaşamamak adına şalgamdan fayda görebilirsiniz. Göz hastalıklarından korumaya yarayan içeriği gebeyi ve bebeği göz sorunlarından korur.
  • Hamilenin cildi nasıl güzelleşir diye merak ediyorsanız şalgamı deneyebilirsiniz. Gebelikte şalgam tüketen annelerin ciltleri parlak ve pürüzden eser kalmaz. Cilde faydasını içeriğindeki A ile C vitamini aracılığı şağlar. Bu vitaminler ayrıca bebekteki cilt sağlığını koruma altına almak üzere etkilidir.
  • Hamilelikte değişen hormonların saç dökülmesi yaratması görülebilir. Budurumda size C, E, beta-karoten, lutein ve zeaksantin gibi antioksidan desteği şalgamdan gelir. İçerik bakımından bu değerleri oldukça fazla barındırır. Saç sağlığını koruyan bu yapısı aynı zamanda bakır içeriği ile melanin oluşumuna katkı sağlayarak saç rengi verilmesini destekler.

Hatırlatma: Şalgam suyu yüksek oranda tuz içerir. Tüketimi konusunda dikkatli olunmalıdır ve tüketmeden önce zararı, faydası ve miktarı bakımından doktordan onay alınmalıdır.

Diğer faydalı bağlantılar

Global

Araştırmacı ve yazar. Sağlık gündemini takip ederek hastalıklar ve tedavi yöntemleri ve alternatif tıp alanında detaylı bilgi paylaşımı sunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu