Hamilelik - Gebelik

Hamilelikte salatalık yemek gaz yapar mı, hamileler için salatalığın faydaları

Hamilelikte salatalık yemenin faydaları ve zararları, hamilelikte salatalık tüketimi nasıl olmalı

Gebelikle birlikte salatalık yiyebilirsiniz. İster cacık, ister elinizde temizleyerek sadece şekilde, isterseniz salataların içerisine salata doğrayarak güvenli şekilde hamilelikte salatalık tüketimi yapabilirsiniz. Bağışıklık sistemine güç katan salatalık sizi kabızlıktan koruduğu gibi aynı zamanda dehidrasonu önleyerek rahat bir gebelik dönemi geçirmenizi sağlar.

Yaz ayları ile birlikte salatalığı güvenle cacık yaparak serin serin tüketebilirsiniz. Salatalık turşusu içerisindeki tuz oranına dikkat etmenizde fayda var. Çok tuzlu oluşu mevcut hastalıklarınıza etki edebilir, ödem oluşmasına sebep olabilir.

Hamilelere salatalığın faydaları

Hamilelikte salatalık yerseniz A vitamini, C vitamini, lutein, zeaksantin benzeri antioksidan kaynağı elde etmiş olursunuz. Alacağınız bu bileşenler sayesinde bağışıklık sistemi güçlenerek soğuk algınlığı gibi nedenlerden dolayı enfeksiyon kapmaz ve hastalanmazsınız.

Salatalık kilo aldırır mı?

Salatalık sebzesi düşük kalori miktarı ile kilo aldırmaz. 50 gram bir salatalık yerseniz sadece 6 kalori alırsınız. Tabi yemesi zor bir durum ama sabahtan akşama kadar yarım kilo salatalık yeseniz sadece 60 kalori alırsınız. Gereksiz kilo alma korkusu olanlar için hem vitamin hem de mineral kaynağıdır.

Salatalık kabızlığı önleyen bir sebzedir

Burada aklınıza şu soru gelebilir; salatalığın kabuğu yenir mi? Bunun cevabı evettir. Kabuğunda bolca lif bulunur ve bu lifler kabız olmanızı eneglleyerek metabolizmanın çalışmasına etki edeceğinden iyice temizleyerek kabuklu yenilebilir. Hemoroid sorunu yaşamak istemiyorsanız bu dönemde salatalıktan fayda görürsünüz.

Salatalık tansiyona iyi gelir

Yüksek tansiyon korkunuz varsa, salatalık içerisindeki potasyum, magnezyum ve fosfor mineralleri ile yüksek tansiyonu önleyebilirsiniz. Salatalığın doğal olarak vücudu toksinlerden temizleme özelliği vardır.

Salatalık kansere iyi gelir

Salatalık içerisindeki saponin adındaki fitokimyasal sayesinde kötü kolesterol indirilir, bağışıklık güçlenerek kanser riskine karşı önlem alınır.

Salatalık kan şekerine iyi gelir

Salatalık içeriğindeki sodyum minerali ve diğer bileşikleri sayesinde kan şekeri dengesi korunur.

Salatalığın bebeğe faydaları

Salatalık bebek için, B1 vitamini, B2 vitamini, B3 vitamini, C vitamini, potasyum, magnezyum, folik asit gibi doğal yoldan alınması gereken vitamin ve mineralleri sağlayara gelişimine fayda verir.

Salatalık yorgunluk alır

Salatalığın neredeyse tamamı sudur ve vücuda su ihtiyacını karşılamak için katkı sağlar. Suyun bol alınması ile dehidrasyon önlenerek halsizlik, yorgunluk, stres gibi durumlar önlenir.

Hamilelikte salatalığın zararları

Salatalığı aşırı yerseniz gaz yapar. Hazımsızlık, geğirme ve mide-bağırsak sorunları meydana getirebilir.

Bazılarında ise çok alındığında kaşıntı meydana getirebilir.

Salatalık ödem yapar mı?

Salatalığı çok yediğinizde normalde idrara çok çıkarak su kaybederseniz. Aşırı tüketimde ödem yapabilir. Diğer bir kötü tarafı ise tuzu bolca yedirmesidir. Yani bir salatalık soyup yediğinizde tuzlu yemek isteyebilir ve vücuda tuz takviyesi yaparak su birikmesine yani ödeme katkı sağlarsınız.

Bu konuları da inceleyin

Global

Araştırmacı ve yazar. Sağlık gündemini takip ederek hastalıklar ve tedavi yöntemleri ve alternatif tıp alanında detaylı bilgi paylaşımı sunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu