Hamilelik - Gebelik

Hamilelikte sağ ve sol diz ağrısı, hamilelikte diz sizlamasi

Hamilelikte dizlerde ağrı neden olur, gebelikte diz ağrısı nasıl geçer?

Hamilelik öncesinde gözünüze çarpmayan sorunlar gebelikle birlikte daha fazla etkisini gösterebilir. Bunlara sebep olansa hormon değişimleridir. Dizlerde ağrılar romatizmal kaynaklı olabileceği gibi hormonlardaki artışlar yüzünden de olabilir. Gebelikte diz ağrıları görülebilir. Diz ağrısı hamelilik belirtisi mi sorusu ise buradan akla takılmaktadır. Hormonların değişiminde ağrılar oluşması gebelik belirtisi arasına sokulabilir ama kesin belirtiler arasında değildir.

Hamilelikte sağ diz ağrısı, sol diz ağrısı veya ikisinin birden ağrıması gebelikte sıkça görülür. Gebelikte özellikle son dönemlerde yani 7. ay, 8. ay ve 9. aylarda oluşmasına etken ise pelvik kaslarındaki rahatlamaların doğuma hazırlık dönemlerinde oluşundandır. Gevşeyen kaslar dizler ve diz kapaklarında ağrılar yapacağı gibi diğer bölgelerde, bağlarda, eklemlerde binen yükten dolayı ağrılar olur. Sürekli ayakta kalmakta ayrı bir diz ağrısı sebebidir.

Hamilelikte diz ağrısı neden olur?

 1. Hormonal değişimler diz ağrısının en büyük sebebidir. Artan hormon salgısı diz ağrısı nedenidir.
 2. Gebelikle birlikte damarlarda yük ve basının artışı diz ağrısı nedenidir.
 3. Alınan kilolar yüzünden eklemlere binen yükler ağrı yaparak diz ve eklemlerde ağrılar yapar.
 4. Stres sinirlerde kasılma ve gerginleşme yaratır. Depresyon ve stres kaynaklı diz ağrıları olur.
 5. Günlük alınan kalsiyum miktarının azlığı ağrı sebebidir. KEMİK SAĞLIĞI İÇİN KALSİYUM önemli yer turar ve eksikliğinde kol ve bacak kemiklerinde ağrıma olur.
 6. Vücutta biriken su (ödem) yaptığı baskı ile ağrı yapar.
 7. Sporla uğraşanlarda hareketlerin durumuna bağlı olarak ayak bilekleri ve dizlerde ağrı olur.

Gebelikte diz ağrısı nasıl geçer

Şunları yaparak diz ağrılarını azaltabilir veya giderebilirsiniz;

 1. Sebebini bilemediğiniz ve uzun süreli ağrılar için öncelikle doktorunuza giderek diz ağrısı için ilaç kullanımı ağrıları geçirecektir.
 2. Vitamin eksikliği kontrolü için kalsiyum ve D vitamini için test yaptırarak yapacağınız takviyeler ağrıları geçirecektir.
 3. Ağrıya soğuk iyi geliyorsa buzlu ve soğuk su ile uygulama yapın, tam tersi durumlarda ise sıcak su ile uygulama yapın. Su torbaları ile bunu yapabilir veya bir bez içine buz sararak ağrıyan alana gezdirebilirsiniz.
 4. Ayakta uzun süreli kalmayın, akşamları ayak altına yastık koyarak yükseltin ve 30 dakika bekletin.

Hamilelikte 10 ile 13 kilo arası almanız normaldir. Daha fazlasını alıyosanız yediklerinize dikkat ederek kilo kaynaklı ağrılardan kurtulabilirsiniz.

Diğer önemli konular

Global

Araştırmacı ve yazar. Sağlık gündemini takip ederek hastalıklar ve tedavi yöntemleri ve alternatif tıp alanında detaylı bilgi paylaşımı sunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu