Hamilelik - Gebelik

Hamilelikte sağ kasık ağrısı, hamilelikte sol kasık ağrısı nedenleri ve çözümleri

Hamilelikte sağ ve sol kasık ağrıları, gebelikte kasık ağrısı nasıl geçer?

Hamilelikte kasık ağrıları cinsiyet konusunda fikir vermeyebilir ancak hamilelik belirtileri arasındadır ve yeni hamilelikte kasık ağrısı olağan durumdur. Gebelikle beraber vücut hormonlarda değişim yaparak salgıları arttırır. Bu durumda sol ve sağ kasıklarda ağrılar meydana gelebilir. Kasık ağrısına ek olarak, bel, kalça ve sırt ağrılarıda gebelikte olan ağrılar arasındadır.

Gebelikte kasık ağrısı ne zaman başlar?

Gebelik başlangıcı ile başlayabilen kasın ağrılarında hamilelik belirtisi olarak tanımlanmasındaki neden budur. Hamilelikte sık olarak 6. hafta, 7. hafta ve 8. hafta kasık ağrıları hafif şelilde gelişebilir. Gebelikte ağrılar 12. haftalarda rahimdeki hızlı büyümeler yüzünden de olabilmektedir. En sık görülen kasık ağrıları ise gebeliğin ilk aylarındadır.

Hamilelikte kasık ağrılar ne zaman geçer?

Hamilelikle birlikte oluşan kasık ağrıları ara ara olabilir, bebeğin gelişimi ile bu süreç devam edebilir. Kasık ağrılarının geçmesi ise doğumla birlikte geçer.

Hamilelikte kasık ağrıları neden olur?

 • Hamilelikte kasık ağrılarına kabızlık ve mide-bağırsak sorunları sebep olabiliyor. Progesteron hormon salgısının artması yüzünden bağırsak haretleri ağırlaşır ve bağlı organlarda sorunlar meydana gelebilir. Bunlar gaz ve kabızlık gibi doğacak sorunların ardından ağrılar kasıklarda oluşabilir. Çözümü ise lifli gıdalara ağrılık vermek ve bol su içmektir.
 • Haftalar ilerledikçe bebek büyüyerek rahimde baskılar oluşur. Hormonlardan kaynaklı olarak leğen kemiği eklemlerinde oluşan gevşemeler kasıklarda ağrılar meydana getirir.
 • Yalancı doğum sancıları yüzünden hem belde hem de kasıklarda sancılarla birlikte gelen ağrılar oluşabilmektedir. Kısa süreli geçici olan bu sancılar için dinlenmek ve bolca sıvı alınmalıdır. İlaç olarak aksık ağrılarına doktor onayı ile magnezyum tabletleri verilebilir.
 • Uykuda veya ani hareketler yüzünden kramp gibi ağrılar görülebilir. Genel olarak bu tip ağrılar hamileliğin 3. ayı, 4. ayı ve 5. aylarında daha fazladır. Kasıklarda ağrılara bu ters yapılan ani hareketler yüzünden olduğundan pozisyonu rahatlatıcı hale getiriseniz hafifleyerek geçer. Uzun süreli aynı pozisyonlarda durmak aynı şekilde kasıklarda ağrılar oluşturabilir.
 • Gebelikte rahmin doğuma hazırlanması sonucu hormonlarda değişimler oluşur. Doğumun kolaylaşması açısından pelvik bölge kası ve bağların gerilmesi ve yumuşaması sonucu görülebilir.
 • Hamilelikte kilo artışı ve fetüsün büyümesi kasıklarda ağrı yapar.

Hamilelikte kasık ağrısı tehlikeli mi bebeğe zararı var mı?

Gebelikte kasık ağrıları yukarıdaki sayılan nedenlerden dolayı tehlike arzetmeyebilir. Ancak bazı durumlar doktor müdahalesi gerektirir. Aşağıdaki nedenler yüzünden de kasık ağrıları oluşabileceğinden doktorunuz yardımı ile önlem alınmalıdır. Tehlikeli sayılabilir kasık ağrıları ise şu şekildedir;

 • Gebelik zehirlenmesi kasık ağrısı yapar,
 • İdrar yolu enfeksiyonları yüzünden kasık ağrıları olur,
 • Erken doğum kasık ağrısı sebepleri arasındadır,
 • Miyomlar kasık ağrısı yapar,
 • Rahimde yırtılma kasık ağrısı yapar,
 • Apandisit, Böbrek taşı, Düşük, Dış gebelik, Enfeksiyonlar, Plasentanın rahim duvarından ayrılması,

gibi nedenlerden dolayı müdahale edilmesi gereken kasık ağrıları olabilmektedir.

Hamilelikte kasık ağrıları nasıl geçer?

Evde kasık ağrısı için doğal veya bitkisel bir tedavi yöntemi yapacaksanız öncelikle doktorunuzdan onay almalısınız. Şu yöntemler kullanılabilir;

 1. Sıcak kompres uygulamak rahatlatabileceği gibi, sıcak banyolar ve küvet içi sıcak suda kalmak rahatlatır.
 2. Su içilmesi bu dönemde çok önemlidir ve dinlenmek ihmal edilmemelidir. Bölgedeki kas dokusundaki değişimlere yorgunluk eklemek ilave ağrı demektir.
 3. Ayakta çok uzun süreler durmayın veya tam tersi uzun süreli oturur pozisyonda kalmayın.
 4. Kasık bölgesine destek olması amacı ile gebelik yastıkları temin edilebilir.
 5. Yatar pozisyonlarda ayaklar hafif yukarıda yastıkla desteklenerek uzatılması fayda sağlar.
 6. Ağır cisimler kaldırmamaya özen gösterin.

Bunlarda sizin için önemli

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu