Hamilelik - Gebelik

Hamilelikte sağ boşlukta ağrı, hamilelikte sol yanda ağrı nedenleri

Hamilelikte ağrılar neden olur, gebelikte sağ ve sol taraf ağrı sebepleri

Gebelikle birlikte değişimlerin göstergesi olarak ağrılar sıkça görülür. Yine bu ağrıların sol kasık ve sağ kasık ağrısı cinsiyet konusunda meraklar uyandırır. Gebelikte sol kasık ağrısı cinsiyet ve hamilelikte sağ kasık ağrısı cinsiyet merakı uyandırır. Cinsiyetin belirlenmesi için bu ağrılar bir yöntem değildir. Meydana gelen bu ağrılar, bebeğin büyümesi gibi doğal nedenlerden oluşur ve sorun teşkil etmeyen türdendir. Ancak ağrı ile birlikte ateş, kanama, bulantı ve idrar sorunları da yaşanıyorsa acil doktora gidilmelidir.

Gebelikte sağ ve solda oluşan ağrılarda en sık karşılaşılanlar ise;

  • sağ boşlukta ağrı,
  • sağ kaburga ağrısı,
  • sol kasık ağrısı,
  • sağ kasık ağrısı,
  • yan ağrısı böbrek taraflarında olanlardır.

bu ağrılara sebep olan nedenler şunlardır;

Gebelikte yan ağrısı nedenleri

Bebek büyüdükçe ağrı olur

Bebek büyümesi ile alakalı olarak rahmin solda veya sağda oluşu ile konumlandığı bölgeye göre ağrılar oluşabilir. Eğer bu ilk gebeliğinizse sağda veya solda şiddetli ağrı olabilir.

Düşük olduğunda ağrılar olur

Eğer düşükle sonuçlanan bir durum olduğunda sağ taraf veya sol yanda ağrılar oluşabilir. Bu ağrılara kanama ve kasılmalar eşlik eder.

Kramplar yüzünden sağda ve solda ağrılar oluşur

Yumurtanın döllenmesi ile birlikte yerleşim başlar. Bu yerleşme esnalarında kramplar oluşabilir. Kanama meydana gelebilir ve kasılmalar oluşabilir. Kısa süreli ağrılardır 1-2 güne kaybolur.

Dış gebelik ağrı yapar

Yine sağ taraf veya sol tarafta dış gebelik kaynaklı ağrılar görülebilir. Dış gebelikte yumurta rahme geçemez ve tüplerde dönlenerek büyür. Karın bölgesinde ağrılar meydana gelir. Baş dönmesi ve şiddetli ağrı yapar ve acil doktorluk durumdur.

Hormon salgısı ağrı yapar

Relaksin hormonu ağrı sebebidir. Bu hormon doğumun yaklaştığı dönemlerde hazırlık hormonudur. Salgının artması ile sağ, sol taraf ve pelvik bölgelerde aynı zamanda ayak ve bacakta ağrılar yapabilir.

Kabızlık, şişkinlik ve gaz ağrılar yapar

Sindirim sistemindeki olumsuzluklar yüzünde sağ taraf ve sol taraflarda ağrılar oluşabilir. Besin ihtiyacına yönelik yavaşlayan sindirim sisteminin yavaşlamasından kaynaklanırlar.

Kistler ağrı yapar

Sağda ve solda şiddetli ağrı hissetmenize sebep olabilir. Yumurtlama dönemlerinde oluşan sağ veya sol yumurtalık akışkan yapıdaki kist ile dolabilir.

Böbrek taşları veya kumları ağrılar yapar

Sağda veya solda oluşan şiddetli ağrılardır. Baş dönmesi ve mide bulantısına kadar gidebilir. Kum ve taş oluşan böbreklerden veya böbrek hastalıklarından kaynaklanabilir.

Enfeksiyonlar ağrı yapar

İdrar yollarında sıkça yaşana bu enfeksiyonun tedavisi kolaydır ancak tedavi edilmezse ciddi sonuçlar doğurarak düşüğe neden olabilir. Belirtileri; sağ-sol ağrılar, karın ve mesane yanma, idrar anında acı, sırt ve ateş gibidir.

Yalancı doğum sancıları

Ağrısı şiddetli olmaz kasılmalar şeklinde sağda veya solda olabileceği gibi karında da olabilir. Çok sık olmuyorsa sorun değildir. Bir nevi doğuma hazırlık için pratik aşamalarıdır.

Erken doğum ağrıları

Bu ağrılara karında kasılma eşlik eder. Bu gerçek doğum sancısı olabilir. Acil doktorluk durumdur.

Ağrıların tedavisi, nasıl geçer?

Bu ağrılara evde teşhis koymak zor olabilir ve yanlış tedavi şekli uygulayabileceğinizden doktor onayı ve bilgisi alınmalıdır. Sancı ve ağrılar özellikler, kasıklar, yanlar ve karındaysa zaman kaybetmeden ağrıların şiddeti ve oluşum yerleri hakkında doktora bilgi vermeli ve tavsiyesi üzerine hareket etmelisiniz.

Faydalı bağlantılar

Global

Araştırmacı ve yazar. Sağlık gündemini takip ederek hastalıklar ve tedavi yöntemleri ve alternatif tıp alanında detaylı bilgi paylaşımı sunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu