Hamilelik - Gebelik

Hamilelikte Roka Yenir Mi, Hamilelikte Roka Yemek Zararlı Mı? *2020 Güncel Bilgi

Hamilelikte roka yenir mi sorusu, gebelerin en çok merak ettiği konulardandır. Hamilelikte roka yemek zararlı mı? diye soracak olursanız,Roka’nın rahatlıkla yenilebilir olduğunu söyleyebiliriz. Sizlere bu konu hakkında daha detaylı bilgiler verelim.

Hamileler için roka yemek güvenli mi
, hamilelikte roka yenir mi, gebeler için rokanın faydaları

Hamilelikte roka yemek güvenli bir bitki seçimidir. Gebelikte roka yemek sağlıklıdır ancak bol su ile yıkanarak tüketilmelidir. Temizliğinine dikkat edilerek şifalarından faydalanılabilir.

Çiğ yenilen bitklerin bakteri ve parazit taşımaları münkündür ve atılmasının tek yolu ya pişirmek veya bolca yıkanmaktan geçer. Pişirilemeyen sebzeler normal su ile yıkanmalıdır.

Hamilelikte rokanın faydaları

Gebelikte yenilen salatalar hem annenin hem de bebeğin bolca vitamin ve mineral almaları için iyi bir kaynaktır. Salatalara konulacak bolca roka, ıspanak, marul, lahana gibi yeşillikler vitamin ve mineral bakımından zenginlik taşıyacaktır.

Salata yeşilliklerine bakıldığında göbek salatası ile rokanın arasındaki besin değerleri ortalama 5 kat daha fazladır. Roka bu anlamda yeşilliğe yüksek değerleri ila fark atar. Göbek salatası ile rokayı kıyasladığınıda roka yerseniz eğer, kalsiyum 7 kat, A vitamini, C vitamini ve K vitamini 4 kat, demir ise yine 4 kat daha fazla temin etimiş olursunuz. Yani burada görülüyor ki göbek salatası yerine roka yemek günlük ihtiyacı daha fazla karşılıyor.

100 gram roka yerseniz sadece 25 kalori alırsınız. Yani rokanın kalori değeri çok düşüktür. Fazla kalori riskinden korkanlar için oldukça iyi bir seçenektir. Roka hamileler için kilo koruma derdine aynı zamanda çare olur. Sadece kalori fazlalığı ile ölçülmeden bebeğe antioksidan, vitamin ve mineral takviyesini yeterince sağlar.

Hamilelerin diğer bir endişe duyduyuğu konu bebeğin doğum kusuru ile doğmasıdır. Doğum kusurlarını gidermek adına B vitamini ayrı bir değere sahiptir. Roka yediğinizde B vitamini kompleksi, tiamin, riboflavin, nisain, B6 için iyi bir kaynaktır. İçerğindeki fetüsün gelişimine destek olan optimum hücresel enzimatik, matabolik fonksiyonlar için ihtiyaç duyulan pantotenik asitlerden barındırır.

Folat ihtiyacı için yine roka tercih edilebilir ve bolca temin edebilirsiniz. Folatın hamileler için mutlaka alınması gerekenler arasında olduğu belirtilir ve yeni doğan bebek için nöral tüp defektinden korumaya yarar.

Soğuk algınlığından korunmak ve mikroplarla daha iyi savaşmak adına bağışıklık sistemini güçlendiren C vitamini içerir. Doğal olarak C vitamini alabileceğiniz antioksidandır. Serbest radikallerle savaşarak gebelikte hastalığın önüne geçerek boşyere ilaç kullanımını önler.

Not: Rokayı yerken aşırıya kaçmamalı, yanında bir tabak meyveler bulundurmalıdır. Diğer sebzelerde olduğu gibi kulaktan dolma bilgiler ile doğal bitkiler yenilmeden önce doktor ile görüşülerek karar verirlemi ona göre beslenme programına alınmalıdır.

Bunlarda ilginizi çekebilir!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu