Hamilelik - Gebelik

Hamilelikte portakal yemenin faydaları, hamileler için portakalın önemi

Hamilelikte portakalın önemi, gebelikte portakal soyup yemek bebeğe ne fayda sağlar

Gebelikte portakal hem rengi ile göz alıcıdır hem de ister meyve olarak yiyin isterseniz portakalın suyunu için gebelikte anneye ve anne karnındaki bebeğe inanılmaz faydalı bir meyvedir. Mutlaka sofralarınızda olması gereken bir vitamin deposudur.

Burada size hatırlatmakta fayda var; eğer bir bardak su bardağı ile portakal suyu alırsanız günlük almanız gereken C vitamini miktarının yaklaşık %85’lik kısmını temin etmiş olursunuz. 1 bardak suyu çıkacak kadar portakal yemek aynı derecede fayda sağlayacaktır.

Gebelikte portakal yemenin bebeğe faydaları

Özellikle soğuk algınlığı gibi hastalıklardan korkuyosanız bolca C vitamini takviyesi ile bağışıklık sisteminizi koruma altına alabilirsiniz.

Potakaldaki vitaminler

Portakal yediğinizde, bebeğe takviye yapacağınız ve ihtiyaçlarını karşılayarak gelişimine destek olacağınız vitaminlar şunlardır;

  • Kalsiyum,
  • sodyum,
  • potasyum,
  • karbonhidrat,
  • demir,
  • lif,
  • A vitamini
  • C vitamini

Yukarıda bulunan vitaminler ve mineraller bebeğin gelişimi için gerekli bölgelere ulaşır ve işleve başlar. Bu sayede bebeğin vitamin eksikliği giderilir. En zengin vitamin olarak C vitamini barındırır diyebiliriz. Günde bir portakal size iyi gelecektir.

Alerjiye faydası

Bazı araştırma sonuçlarına göre portakalın alerjik bünyelerde ve solunum yolu rahatsızlarında daha az etki gördükleri saptanmıştır. Beyin gelişmi için bebeğe ayrıca takviye yapmaktadır.

Bebeğe kilo aldırır

Bebeğe kilo aldırma konusunda yardımcı bir takviyedir. İçerisinde folik asit bulunması ile bebeğin temel ihtiyaçlarından birine karşılık vermiş olur. Vitaminin kan hücreleri yenilemede rolü vardır ve dokuların gelişimine katkı sağlar. Bebekte kilo alımı ise desteklenmektedir.


Kabızlık ve tansiyona faydaları

Portakalda bolca potasyum bulunur. Bu değeri ile hamile kadının oluşabilecek kan basıncı seviyesini düzene koyar ve içeriğindeki lifleri sayesinde hamilenin kabızlık sorunu yaşamasını aza indirir.

Böbrek taşı

İdrarda pH seviyesini yükselterek sitrik asitin vücuttan dışarı gönderilmesine yardım eder, böbrek taşı oluşmasının önüne geçmeye fayda sağlamış olur.

Hücre onarımı

Hasar gören hücrelerin tedavi edilmesi için portakalın içeriğinde keratin bulunur. Sağlık değerlerinin normal seyretmesi için yardımcı olarak aynı zamanda bebeğin saç oluşumundaki sağlığı açısından önemlidir.

Bebek doğmadan önce vitamin eksikliği yaşamasını istemiyorsanız portakal tüketiminize biraz ağırlık verebilirsiniz. Özellikle yaz sıcaklarında kahvaltılarda portakal ve içeriğindeki vitaminler için serin serin portakalı evde sıkarak içebilirsiniz.

Bunlarda ilginizi çekebilir!

Global

Araştırmacı ve yazar. Sağlık gündemini takip ederek hastalıklar ve tedavi yöntemleri ve alternatif tıp alanında detaylı bilgi paylaşımı sunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu