Hamilelik - Gebelik

Hamilelikte portakal suyu ne kadar içilmeli, hamileler için portakal suyunun faydaları

Hamilelikte portakal suyunun önemi, gebelikte portakal suyunun faydaları

Hamilerler için neredeyse hiç zararı olmayan ve bolca tüketilmesi gereken meyveler arasındadır. Hem portakal suyu bebeğe hem de anneye siterse meyve tabağında yensin tüm yeme çeşitleri ile adeta vitamin dağıtır bebeğin gelişimine olumlu etkisi ile hamilelikte mutlaka yenilmesi gerekenler ve içilmesi gereken içecekler arasındadır.

Gebelikte portakal suyu içmenin faydaları

Dolu bir bardak taze portakal sıkılmış halde içerseniz yaklaşık 80 miligram civarında C vitamini takviyesi yapmış olursunuz. Yani bu demek oluyor ki, bir hamile kadının günde kendi ve bebeğin sağlığı açısından alması gereken C vitamininin neredeyse tamamını bir bardak içerek elde etmişsiniz anlamına geliyor. C vitaminin önemi bilmeyenler için hatırlatalım;

C vitamini sizi ve bebeği oluşabilecek hastalıklara karşı korumak adına bağışıklık sisteminizi güçlendiren antioksidandır. Bu faydasının yanında bebeğin, kemiklerinin gelişmesinde, cilt gelişimine oldukça fayda sağlar. Sadece bu etkileri için bile günlük alınması gereken C vitamini değeri ortalama 85 miligramdır. İhmal etmeden almaya özen gösterin.

Diğer bir faydasına bakacak olursak, folak asit bakımınından yüksek seviyede olmasıdır. Folat, bebeğin gelişim ve büyüme evrelerinde gerekli minareller arasındadır ve annenin günlük olarak 600 miligram alması gerekmektedir. Dolu bir bardak portakal suyu içtiğinizde yaklaşık 45 miligram kadar folat temin etmiş olursunuz.

Gebelikte kan basıncı seviyesinin önemi büyüktür ve dengede tutulması gerekmektedir. Kan basıncının dengede tutulabilmesi için potasyum ihtiyacıda ayrıca mevcuttur. Eğer bir bardak portakal suyu içerseniz yaklaşık olarak 470 miligram potasyum temin etmiş, kan basıncı seviyenizi düzene sokmak üzere adım atmış olursunuz.

Günlük olarak gebelerin en az 2.5 civarı su tüketmeleri gerekmektedir. Suyu tüketemeyen veya su değeri yerine geçen başka arayış içerisinde olan hanımların portakal suyu içerek hem alınması gereken sıvı miktarına katkıda buluna bilir hem de bolca vitamin takviyesi almış olursunuz. Potakal suyu içerisinde bulunan C vitamini ile diğer besin kaynaklarından aldığınız demirin emilimini kolaylaştırarak sağlıklı kan hücreleri oluşturmaya yardım edersiniz.

Yine bu içeceğin içerisinde hamilelikte olmazsa olmazlar arasında olan ve bebeğin kemik yapısın güçlenmesini sağlayan kalsiyumdur. Kalsiyum sadece bebek üzerinde kemik yapısını güçlendirmekle kalmaz aynı zamanda kan basıncının seviyesinin kontrolünde de önemli rol üstlenerek seviyenin düzende tutulmasını sağlar.

Yukarıda sadece 1 bardak portakal suyu içtiğinizde nelere iyi geldiğini kısaca özetledik. Hemen her gün portakal suyu içebilen eğer imkan varsa kendi sıkımları içenlerin sağlıklı bebek dünyaya getirmek adına hamilelik boyunca içilesi içecekler arasında olduğunu birkez daha hatırlatmış olalım.

Bunlarda ilginizi çekebilir!

Global

Araştırmacı ve yazar. Sağlık gündemini takip ederek hastalıklar ve tedavi yöntemleri ve alternatif tıp alanında detaylı bilgi paylaşımı sunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu