Hamilelik - Gebelik

Hamilelikte plasenta ne zaman yukarı çıkar, bebek eşi aşağıda ne yapmalıyım

Hamilelikte plasenta aşağıda olması, bebek eşinin aşağıda olma durumu

Gebelikte bebeğin tüm ihtiyaçlarını karşılayan annenin ve bebeğin arasında bu işlevleri yerine getiren organ plesantadır. Halk arasında plesantaya “bebek eşi” ismi verilir. Bebek eşinin aşağıda olma durumu yani plasentanın aşağıda olması hamilelikte karşılaşılan durumlar arasındadır.

Plasentanın aşağıda olması, bebek eşi aşağıda

Bebek eşinin aşağıda olmasının anlamı; plesantanın rahmin alt kısmına yerleşmiş olması demektir. Gebelikte haftalar ilerledikçe kendiliğinden üste kayabilir ancak dışarıdan müdahale yapılmazç Normal doğum düşünenlerde plesantanın kanalı kapaması durumunda normal doğum yerine sezaryan doğum yaptırırlır.

Bebeğin eşinin aşağıda olması ve kanama

Bebek eşi yani plesantanın aşağıda olması sonucunda sancı olmaz. Kanama meydana gelebilir ancak kanamalar için alınabilecek önlem bulunmamaktadır. İlerleyen haftalarda yukarıya çıkması ile kanama ihtimali ortadan kalkabilir. Bu durumun takip edilmesi gerekmektedir. Rahmin büyümesi ile plesantanın yukarıya çıkması beklenir.

Plasentanın aşağıda olması ve cinsel ilişki

Plesantanın aşağıda olması durumunda kanamalar oluşabilir. Bu dönemlerde cinsel ilişkiye ara vermek gerekmektedir. İlerleyen zamanlarda yukarıya çekilerek düzelme eğilimi görülebilir. Yukarıya çekilmesini bekleyerek cinsel ilişkinden kaçınılmasının yanında aynı zamanda kabızlık sorunlarınında önüne geçilmelidir.

Plasentanın aşağıda olması erken doğum riski yaratır mı?

Bebek eşinin aşağıda olması durumunda doktorun servikal uzunluğu ölçülerek erken doğum riski doktor tarafından karara bağlanır.

Plesanta neden aşağıda olur?

Hamilelik başlangıcı ile beraber bebek eşinin aşağıda yerleşim yapmış olma ihtimali bulunur ve ilk ayları ile birlikte kanama olarak kendini gösterebilir. 24. haftadan sonra yani rahmin büyüyüp genişlemesi ile birlikte rahme yapışan bu el yukarıya doğru çıkarak yerleşir. Genelde düzelme olasılığı “YÜZDE 80” dir.7. aydan sonra kesinlik kazanır.

Aşağıda olan plesanta için nelere dikkat edilmelidir?

Böyle bir durumla karşılaşan hanımların dikkat etmeleri gerekenler ise;

 • Cinsel ilişki,
 • Ağır iş yapmak,
 • Aylık doktor kontrolü gidilmeli,
 • Kanama miktarının artışında hastaneye yatmalı,
 • Bolca dinlenme ve su içimi arttırılmalıdır.
 • Çömelerek iş yapılmaz,
 • Kabızlık sorunu olduğunda ıkınmalara dikkat edilmelidir.

Hamileliğinizin 20. haftasından sonra detaylı ultrasonografi yaptırın ve netleşmesi sağlanacaktır.

Kaynaklar

Yukarıdaki plesanta “bebek eşi” konusunda makale içerisinde geçen konular aşağıda bulunan doktorların makalelerinden esinlenerek yöneltilen soruların alıntılarından hazırlanmıştır. Tamamen bilgi amaçlıdır ve doktor onayı olmadan hiçbir bilgi tedavi amaçlı kullanılamaz.

 • Dr. Murat Erdemir
 • Prof. Dr. İsmail Fahri Öçer
 • Dr. Veysel Toprak
 • Dr. Birgül Karakoç

Bu konularda ilginizi çekebilir

Global

Araştırmacı ve yazar. Sağlık gündemini takip ederek hastalıklar ve tedavi yöntemleri ve alternatif tıp alanında detaylı bilgi paylaşımı sunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu