Hamilelik - Gebelik

Hamilelikte papatya çayı içilirmi, doğumu kolaylaştırır mı, doğumu hızlandırır mı

Hamilelikte papatya çayının önemi, gebelikte papatya çayı içmenin doğumu kolaylaştırması ve doğumu hızlandırması

Papatya çayı hamileler için içilmesi tavsiye edilen bir çay değildir. Papatyanın içeriğinden dolayı içilmesi gebelikte bazı rsikleri beraberinde getireceğinden çayı doktorunuza danışmadan içmemeniz gerekecektir.

Papatya çayı genel anlamda hastalık tedavisi yapılmak üzerine kullanılan bitkiler arasındadır. Gebelik öncesinde gösterdiği etkiler hamilelik döneminde de göstereceğinden riskler doğurmaktadır.

Gebelikte papatya çayı içilmesi

Genel olarak güvenli kabul edilen çayın hem iç hem de dış rahatsızlık sorunlarında tedavi amaçlı olarak kullanımın yapıldığı bilinir. Sağlıklı bireylerin içiminde kullandıkları ilaçlara göre veya alerjik durumlarını gözden geçirerek içmelerinde sorun olmayacaktır. Aynı durum hamileler için geçerli değildir.

Papatya çayının rahimde kasılma yapması, bebeğin düşüğe neden olması sebebi ile “doğumu kolaylaştırır mı, doğumu hızlandırır mı” soruların yanıtını ancak jinekoluğunuzun sizi takibinde yaptığı değerlendirmelerden sonra alabilirsiniz. Rahim ve bebek açısından sorun yaratacağından çayı içmek için doktorunuzu arayınız.

Papatya çayı kumarin maddesi içerir ve bu maddenin çok fazla etkisi olmasa da kanı inceltme özelliği bulunur. Bu sebeple ameliyata girecek normal hastaların bile 2 hafta önceden çayı bırakmaları önerilir. Bazı araştırma sonuçlarına göre papatya çayının kanamaları arttırdığına yönelik sonuçlar çıkmıştır. Bu nedenle kanama sorunları yaşayan hastalar için içilmesi önerilmez.

Papatya çayının faydaları

Bitkisel tedavi olarak kullanılan papatyanın Alman ve Roma olmak üzere iki türü bulunur. Tıbbı açıdan kullanımı yapılan bu bitkinin yatıştırıcı özelliği mevcuttur. Kullanım alanları ise;

Anodyne, antispazmodik, anti-inflamatuar, antibakteriyel, anti-alerjik ve yatıştırıcı.

Papatya çayının zararları

İlaç kullananlar için zarar görmemek adına doktor onayı alınarak kullanılmalıdır. Aksi durumda ilaçların etkisi artarak zarar görmenize neden olabilir.

  • Sara hastaları ve anti-epileptik ilaç kullanımlarında etkiyi arttırarak hastaya zarar verebilir.
  • Alerjik hastalığı olanlarda deride dökülme, bronş daralması ve çeşitli etkiler gösterebilir.
  • Çok içildiğinde bulantı ve kusmalar meydana gelebilir.

Not: Gebeler için papatya çayı içilmesinde doktor onayı gerekmektedir. Doktora danışmadan kullanılamaz. Sinirlerinizi yatıştırmak veya rahatlamak için çayı içmeye karar vermeden önce çayın size bebeğe olan etkileri düşülerek hareket edilmelidir.

Faydalı bağlantılar

Global

Araştırmacı ve yazar. Sağlık gündemini takip ederek hastalıklar ve tedavi yöntemleri ve alternatif tıp alanında detaylı bilgi paylaşımı sunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu