Hamilelik - Gebelik

Hamilelikte orta kulak iltihabı bitkisel tedavi

Gebelikte orta kulak iltihabı bitkisel tedavisi nasıl yapılır?

Hamilelikte orta kulak iltihabı yüzünden kulak ağrısı çekiyor olabilirsiniz. Gebeliğin verdiği sorumluluk yüzünden antibiyotik veya ağrı kesici kullanamayabilirsiniz. Aşağıda ortakulak iltihabı için bitkisel ürünlerle doğal tedavi yöntemlerine ulaşabilirsiniz. İltihaplı durumlar için KBB (Kulak Burun Boğaz) doktoruna görünmenizde fayda vardır ve ihmal etmeyin.

Doğal yöntemlerle kulak enfeksiyonlara karşı tedavi uygulayabilirsiniz. Kulaklarda oluşan iltihaplara kulak içi kirleri, soğuk algınlıkları veya devamı olan öksürüler enfeksiyon oluşumunda etkilidir. Bitkileri kullanarak kendinize ağrı kesici ve antibiyotik yapabilirsiniz.

Kulak iltihabının bilgisel tedavi yöntemleri

Kulak iltihabı için soğan

Evde kulak iltihaplarına bitkisel çözümler arasında soğan vardır. Çiğ soğan veya pişirilmiş halde tedavi amaçlı kullanılabilir. Rendelenmiş soğanın suyu çıkartılarak kulak damlası olarak kullanılması fayda sağlar. Kulağa soğan damlatılmasının amacı ise enfeksiyon yapan bakterileri gidermektir.

Kulak iltihabı için sirke

Kulaklarda oluşan iltihaplar için evde sirkeli su en çok tercih edilen doğal tedavi yöntemidir. Sirke direk olarak damlatılmaz su ile karıştırılır. Kulağa enfeksiyonu gidermek adına sürülme şekli ise, bir pamuk ile suya batırılır ve gece boyunca kulakla bekletilir. Burada dikkat etmeniz gereken ise pamuğun kulak zarına kaçmamasıdır. Gündüz kullanmak bu anlamda daha doğru olabilir. Kulakta oluşan iltihaba iyi geldiği gibi yeni enfeksiyona karşı koruma sağlar.


Kulak ağrısına sarımsak

Sarımsak bildiğiniz doğal antibiyotiktir ve hemen herşeyde kullanılan doğal bir tedavi şeklidir. Kulaklarda oluşan ağrılar için aynı zamanda kulak tüplerinde oluşan iltihabı azaltması için kullanılır. Sarımsak kulak ağrılarında zeytinyağı ile birlikte kullanılır ve ılık olması önemlidir. Zeytinyağını ocakta ısıtarak ılık yapabilir içine bir diş sarımsağı ezerek atabilirsiniz. Kulağın dış kısmına ağrıları geçirmek için bu karışımı sürebilirsiniz.

Sarımsak ile kulak damlası yapmak istiyorsanız;

Sarımsağı doğrayın ve zeytinyağı ile kavurun. Ilıdıktan sonra kulağa damlatabilirsiniz. Sarımsağı sadece tek başına rendeleyip çıkan suyu ile kulak damlası olarakta kullanabilirsiniz.

Orta kulak iltihabı için yağ

Tarçın sayesinde kulak sorunlarınız için kullanabileceğiniz bitkisel bir yağ kullanırsınız. Kulak ağrısına ilaçtır aynı zamanda kulak iltihabı için bir ilaçtır. Tarçın çubuğu ile zeytinyağı ocakta ısıtılıp süzülerek uykuya dalmadan önce kulağa damlatılır. Kulak ağrılarına iyi geleceği gibi oluşan enfeksiyonların ilerlemesine de ayrıca etkisi bulunur.

Faydalı konular

Global

Araştırmacı ve yazar. Sağlık gündemini takip ederek hastalıklar ve tedavi yöntemleri ve alternatif tıp alanında detaylı bilgi paylaşımı sunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu