Hamilelik - Gebelik

Hamilelikte omega 3 almak için ne yemeli, en fazla omega 3 hangi yiyeceklerde

Balık yiyemeyen hamileler omega 3 yerine ne yemeli, omega 3 yağının faydaları nedir?

Hamileyseniz ve balıkla aranız yoksa besin zincirindeki omega 3’ten mahrum kalıyor olabilir ve bebeğe takviye etmeniz gereken omegadan mahrum bıraktığınız anlamına gelir. Birçok yiyecekten doğal olarak gebelik dönemlerinde omega 3 yağ alabilirsiniz ama yeteri seviyede alamayabilirsiniz.

Omega 3 almak için balık yerine ne yenir?

Omega 3 takviyesi almanın en basit yolu doktorunuza danışarak eczanelerden omega 3 tablet almaktır. Bu tablerler size gerekli olan bu yağı takviye edecektir ve gereken miktarda alımın en kolay yoludur. Kullanımı “omega 3 tablet” üzerinde yazdığı gibi doktorun kişiye özel alması gereken gün ve adetler söylenecektir.

Omega 3 alan gebelerin prematüre riski azalarak bebeğin tombişlemesine yani düşük ağırlıktan kurtulmasına yarıyor. Gelişimi gözle görülür derecede artarken akranlarına göre daha zeki ve daha basit kavrama becerisi artıyor.

Balık yiyemiyor ve yerine geçecek omega 3 yağı için tablet aldığınızda gebeliğin ilk 4-5 ayları arasında günlük 1 tablet, geriye kalan aylarda günde 2 sefer alarak aynı yağ desteği yapılabilmektedir.

Hamileler haftada kaç sefer balık yemeli?

Hamileler için önerilen balık yeme miktarı haftalık 2-3 seferdir ancak kişinin hangi balıktan ne kadar yediği bilinmediğinden takviye için omega 3 tabletler gerekebilir. Böylece anne karnındaki bebeğe kilo alması ve beyin gelişimi için ayrıca destek olmuş olursunuz.

Omega 3 neden alınmalı?

  • Omega 3 yağı alarak bebeğin gelişimine katkı sağlarsınız,
  • Bebeğin zayıf doğmasını engellersiniz, 2.5 kilo bebek doğumu gerçekleşeceği durumlarda bu sayede 1 kilo daha bebek kilosu artabilir.
  • Küçük bebek doğma riskini azaltırsınız.
  • Omega 3 almayan annelerin bebeklerinden, omega 3 alan annelerin bebekleri daha fazla beceriye ve kavrama yeteneğine sahip olur.
  • Hamilelik depresyonunu gidermek adına ton balığı çok faydalıdır.

Omega 3 en fazla hangi yiyeceklerde bulunur?

Doğal yoldan alabileceğiniz en iyi besin kaynağı ton balığıdır. Omega 3 bakımından en zengin besindir. Ton balığını temin edemiyorsanız destekleyici tabletler veya hazır paketlenmiş sağlıklı ton balıkları alabilir ve bu desteği sağlayabilirsiniz. Büyük mağazalarda ton balığı konserveleri satılmaktadır.

Günlük alınması gereken omega 3 miktarı

Günlül 1000 miligram omega 3 yağ miktarı alınması gerektiğinden 100-300 gram arası ton balığı tüketildiğinde bu ihtiyaç karşılanmış olur. Hamilelikte ton balığı yenilmesinde herhangi bir sakınca yoktur.

Not: Makale içerisinde geçen tüm detaylar bilgilendirme amaçlıdır. Kendinize veya bebeğinize takviye yapacak besin zinciri parçaları için doktor onayı almadan müdahaleye kalkışmayın.

Yararlı bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu