Hamilelik - Gebelik

Hamilelikte Vicks Kullanımı Zararlımı? Vicks Hamilelikte Zararlımı *2020 Güncel

Hamilelikte Vicks Kullanımı Zararlımı konusu market veya eczanelere en çok sorulan sorulardandır. Bunu cevaplamış olalım. Hamilelikte Vicks Kullanmak gebeliğin ilk 3 ayında pek önerilmemektedir. Daha detaylı bilgiyi aşağıda iletelim.

Vicks içeriğinde hindistan cevizi, kafur, mentol, okaliptus yağı, timol, sedir yaprağı, terebentin gibi maddeler barındır ve bunların gebelikte ne gibi etkiler yaptığı ile hamilelik dönemlerinde zarar verip vermeyeceği bilinmelidir. Vicksin kullanım şekli genelde merhem şeklinde sürülmesi ve öksürükler için buharının nefes yoluyla alınması ve göğüs rahatlartmaları ile ağrılı bölgelerde merhem gibi sürülmesi sonucunda ağrıların geçtiğine ve kasların rahatlayarak gevşediğine inalan bir üründür.

Uzun yıllardır ülkemizde çoğu kişinin kullandığı ve sağlığa faydalı olduğu bir ilaç türüdür. Peki bu faydaları hamile kadınlar üzerine nasıl etki yapar?

Hamilelikte Vicks Kullanılırmı?

Bir eczane veya mağaza üzerinden vicks aldığınızda içeriğindeki bildirimlerde emziren annelerde vicks ve hamile bayanlarda gebeliğin 3. ayına kadar kullanımı tavsiye edilmez. Doktorlar aynı şekilde gebeliğin 1., 2. ve 3. aylarında vicks kullanımını tavsiye etmiyor.

İlerleyen gebelik aylarında vicksin çok zararı olmayacağı ve arasıra sürülmesinden veya buruna sürülerek koklanmasından pek zarar gelmediği söylenmektedir. Bu arada hatırlatalım; öksürük için göğse vicks sürülmesinin faydası olmayacaktır. Öksürüğün en iyi tedavisi için KBB uzmanına görünerek reçeteli ilaç alınmasıdır.

Hamilelikte Vicks Kullanımı Zararlımı? Vicks Hamilelikte Zararlımı *2020 Güncel Hamilelik - Gebelik

Vicks üzerinde neden doktora danışmadan kullanmayınız yazıyor?

Vicks çok gerekmedikçe hamilelerde kullanılmaması gereken bir üründür. Gebelik için yan etkileri pek bilinmemektedir ancak hayvanlar üzerinde üreme etkilerinde yan etkisi olduğu bulunmuştur.

Yapılan bazı araştırmalarda vicksin reçetesiz verilenlerinde, 2 yaş altı çocuklar için zararlı olduğu söylenmektedir. (Kaynak: Chest) Çocuklarda nefes yolu ile çekilmesi durumlarında çocukların bronşlarında iltihap oluşumuna etki ettiği, mukus artımı ile bronşların azalarak temizlenmeye çalıştığı ve solunum yetersizliği gibi sonuçları doğurduğu söylenmektedir. Küçük çocuklarda kullanılmaması önerilen bir ilaçtır.

Hamilelikte Vicks Kullanabilirmi

Bu alanda size bir hatırlatma yapalım: Doktor onayı olmadan özellikle savunmasız bebek taşıyan annelerin hiçbir ilacı doktor onayı olmadan kullanmamaları gerekmektedir. Bir ilaç kullanacağınız zaman doktoruuza sorun ve reçetesiz ilaçlardan kaçının. Bunlar sdece vicks için geçerli olmayıp tüm ilaçların kullanımında aynı şey geçerlidir.

Vicks Vaporub Hamilelikte Kullanımı

İlaçların uyarı kısımlarında hamile ve emziren anneler için ibareler bulunmaktadır. Bu uyarılara dikkat edilmelidir. Anne ve bebek kullanımı için ibare varsa doktora sorarak bilgi alınız.

Faydalı bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu