Hamilelik - Gebelik

Hamilelikte öksürmenin bebeğe zararı var mı, erken doğuma sebep olur mu

Hamilelikte öksürmenin bebeğe zararı nedir, öksürmek bebek için düşük riski taşır mı?

Hamilelikte kadınların en büyük korkularından biri de ıkınmanın bebeğe zararının olup olmadığının yanında öksürmenin özellikle gıcık tarzı bir öksürmeye yakalananlar ile kuru öksürüğü olanların bebekte düşmeye veya erken doğuma neden olup olmayacağıdır.

Gelişme aşamasındaki bir bebek için gebelikte öksürmek zarar vermez. Plesanta fetüsü gebenin mevcut hastalığından korumak için yeterlidir. Öksürük şiddetli olduğunda kalıcı öksürüklerde cenin zarar görebilir. Şiddetli öksürükle boğuşan hamile kadınların tedbiri elden bırakmamak adına doktor tavsiyesi ile tedavisi yapılmalıdır.

Küçük öksürükler soğuk algınlığı, grip, broşitten olduğundan bebek bundan pek etki görmez. Hastalığı hafife alarak tedavisi yapılmadığı durumda ise enfeksiyonun vücudaa yayılma riski vardır ve bebek için risk oluşturacak durumlar yaratabilir. Doktora gidilerek gerekli tetkikler yapılmalıdır.

Kuru öküsürük bebeğe zararlı mı?

Direkt olarak bebek öksürükten zarar görmez ama öksürüğün nedeni öğrenilmek ve tedavisi için doktora gidilmelidir. Göğüs hastalıkları uzmanı bu konuda size yardımcı olacaktır.

Hamile kadınların geçmeyen öksürüklerde stres yaptıkları ve bebek endişesi taşıdıklarını bilinir. Çünkü öksürmenin altında hastalık ararlar. Stres yapmanın ayrıca zararı olacaktır ve kortizol hormonu salgılanacaktır. Plesantayı bu hormonun geçmesi demek ise ceninin zarar görmesi anlamına gelir. Aşırı stresten kaçınmanın ve travma hastası olan kadınların daha dikkatli olarak doğum kusurları olmaması adına sorunları stres yapmadan çözmeleri gereklidir.

Eğer şiddetli öksürüklerde ateşte aynı zamanda varsa iştah kesebilir ve bebek etkilenebilir. Bu durumun 1-2 gün devam etmesi durumunda iştah açılmıyor ve öksürük devam ediyorsa kadın doğuma gidilerek uzmanlarla görüşülmelidir.

Hamilelikte öksürük için öneriler

  • Sabahları uyanınca ılık su içine biraz bal ve limon atmak sizi rahatlatır. 30 dakika sonra 1 tane elma yiyerek günü güzel geçirebilirsiniz.
  • Kahvaltınız doyurucu ve tadında olmalıdır.
  • Günlük içilmesi gereken su miktarının 2.5 litre olduğu ve toksinlerden kurtulamk için en kolay ve sağlıklı yol olduğu unutulmamalıdır.
  • Siyah çay yerine ara öğünlerde ıhlamur içerisine bal atarak boğazınızı ödüllendirebilirsiniz. Rahatlatacaktır.
  • İkindi vakitlerinde kivi yemek çok rahatlatıcıdır.
  • Akşamları rahatlamak istiyorsanız ılık su içine kuru karanfil, limon ve bal koyarak rahatlayabilirsiniz.
  • Gece uyurken boğazların rahat olmasını istiyorsanız, yatmadan önce adaçayı buharını nefes olarak içinize çekin.
  • Öksürük odanızın havasından veya eşyalarından kaynaklanabilir kontrol edin. Bebek için alacağınız buhar makinesini önceden alarak kendi odanızda kullanmaya başlayın.

Faydalı bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu