Hamilelik - Gebelik

Hamilelikte nar yenir mi, hamileler için nar suyu faydalı mı?

Hamilelikte nar yemekve nar suyu içmenin faydaları ve zararları

Hamilelerin nar suyu içmesi veya nar yemesi ile bebeklerine katacakları bol miktarda mineral ve vitamin alınmış olur. Narda dikkate almanız gereken bazı zararı doğabilecek özellikeri olduğundan gebelikte nar dikkat edilerek ve doktor kontrolünde alınmalıdır. Yazımızın en alt kısmında zararlarına değindik.

Genel olarak nar meyvesi gebelikte güvenilir kaynaklar arasındadır. Nar özü konusunda biraz daha dikkatli olunmalıdır. Yapılan araştırmalar nar özünün zararı konusunda net bilgi ortaya koymadığından gebelikte nar özü tavsiye etmiyoruz.

Hamilelikte narın faydaları

Gebelikle birlikte büyüyen bebeğin kalori ihtiyacı ve annenin ihtiyaçları doğal olarak artacaktır. Yağlı ve sağlığa zararlı gıdalar tüketerek sağlıksız beslenmek yerine bolca meyveler ve salatalar eşliğinde kabızlık gibi sorunlara bulaşmadan rahat bir hamilelik evresi geçirebilirsiniz.

Narda fayda göreceğiniz başlıca bileşenler şu şekildedir;

 • Folat,
 • D vitamini,
 • Kalsiyum,
 • Demir,
 • Protein,
 • C vitamini,

değerlere baktığınızda gebelik için hemen hepsinin ihtiyaç olduğunu rahatça görebilirsiniz. Günlük almanız gereken kalsiyum, folat, C vitamini gibi ihtiyaçları karşılayacak bir meyvedir.

Kabızlık için nar

Narın içeriğinde lif zenginliği vardur ve bu lifler kabızlık oluşmaması adına veya giderilmesi adına faydalıdır. 1 bardak nar yediğinizde yaklaşık 10 gram lif almış olursunuz. Sindirim sistemini rahatlatan bu meyve kabızlık için önlemdir.

Hamilelikte nar kan yapar

Nar C vitamin ile Demir içerir ve kan için gerekli bileşenlerdir. Hamilelikte artan kan ihtiyacı ve anemi riskini önlemek adına kan hücreleri üretimi önemlidir. Kan arttırımı için demir ve bu demiri nardan almanız mümkündür. Demir eksikliği riskine karşı doğal meyveler arasındadır.

Bebek beynini koruyan meyve

Bu konuda sıçanlar üzerinde deneyler yapılmıştır ve karındaki yavrunun beynine koruma sağladığı gözlemlenmiştir. Çalışmalar, nar suyundaki içerikler ile oksijensiz kalan beyin dokusunun zarar görmediğini tesbit etmişlerdir. İnsanlar için kesin sonuçlar henüz bulunmamaktadır.

Gebelikte nar suyu içmenin ve nar yemenin faydaları

 • Nardaki fitokimyasal bileşikler sayesinde kan basıncının yükselmesini önler. Enfeksiyonlara karşı koruma sağlayan siyadin, pelargonidins, ellajik asit benzeri anti-viral özellikleri bulunmaktadır.
 • Kemik gelişimi ve bağışıklık sistemi için C vitamini barındırır.
 • Antioksidan zenginliği ile bebeğin sağlıklı olmasını sağlar.
 • Narın demir içeriği hemoglobin seviyesinde artış yaparak anemiye önlem alır.

Hamilelikte nar suyu içmek ve nar yemenin zararları

Bazı kadınların gebeliklerini sonlandırmak üzere nar kullandıkları bu uygulamayı ise nar çekirdek özleri ile gerçekleştirdikleri bilgileri bulunmaktadır. Farelerde bu uygulamanın kasılmalar yaptığı ayrıca gözlemlenmiştir. Nar özleri hamilelikte bu sebeplerden dolayı risk taşımaktadır. (MedlinePlus)

Nar ekstreleri ise uterus kasılmalarına uyarıcı etki yaratan meyve kabuğu içerir. Meyve veya suyu içmenin aynı etkisi bulunmadığı bildirilmektedir. (Maryland Üniversitesi Tıp Merkezi).

Kullanılan kaynaklar:

 • MedlinePlus
 • Maryland Üniversitesi Tıp Merkezi

Faydalı konular

Global

Araştırmacı ve yazar. Sağlık gündemini takip ederek hastalıklar ve tedavi yöntemleri ve alternatif tıp alanında detaylı bilgi paylaşımı sunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu