Hamilelik - Gebelik

Hamilelikte nabız yükselmesi nedenleri, hamilelikte kalp atışı neden hızlanır?

Hamilelikte nabız neden yükselir, gebelikte nabızda artma sebepleri

Hamilelikte olduğu gibi gebelik öncesinde de kalbin atış yani çarpma hızına (1 dakikada nabız atması) nabız sayısı denir. Gebeliğin farkı ise oluşan değişimlerin nabzı etkileyerek fazla atmasına neden olmasıdır. Nabzın hamilelikte fazlalaşması normaldir.

Nabzın yükselmesi ile birlikte bazı durumları da gözlemliyorsanız doktora görünmelisiniz bunlar;

  1. Nabız yükselmesinin ani oluşu,
  2. Nabız yüksekliği + sersemleme,
  3. Nabız yükseliği + nefes darlığı

doktora gitmeniz için yeterlidir.

Hamilelikte normal nabız kaç atmalı?

Gebelik öncesinde nabız sayısı 60 ile 80 arasında değişim gösterir. Dinlenir haldeki birinde nabız sayısı 70 lerde olabilirlen aktivite ile meşgul olan birinde nefes nefese kalan diye tabir edebileceğimiz durumlarda daha yüksek olur. Gebelikte ise nabızın atış sayıları 80′ ve daha yüksek 90’a bile ulaşabilir.

Nabzın atışındaki fazla raham çıkmasının sebeplerini şu şekilde sıralayabiliriz;

Bebeğin büyümesi için ihtiyacı olan kanın kalp tarafından daha fazla pompanlanması ile nabızda yükselmeler olacaktır.

Gebelikte 1. ay, 2. ay ve 3. ay nabız yükselmesi nedenleri

Gebelikte ilk 1.,2. ve 3. aylarda yani 1- ile 12 haftalar arasında nabız normalden 15 ile 20 sefer daha fazla atabilir. Hormonel değişimlerin verdiği progesteron ve ostrojen artışıdır. Fetüste uyarılan bölümler ile nabızlardaki değişimler ilk 3 ayında görülebilir.

Gebelikte 4. ay, 5. ay ve 6. ay nabız yükselmesi nedenleri

Bu aylar ve haftalar içerisinde arterlerde genişleme olarak düz kaslar genel anlamda rahatlar. Kan basıncı korunur, dolaşımda artma söz konusu olur. Bu aylar kalp hızında artma aylarıdır ve en fazla görülen nabız seviyelerine ulaşabilir. Yani kan pompalanması normale göre YÜZDE 30 ile YÜZDE 50 oranında artış meydaan getirir. Gebelik öncesinde kalp atımları gibi rahatsızlığı olanların bu dönemde artışa sebep olabileceği söylenmektedir.

Gebelikte 7. ay, 8. ay ve 9. ay nabız yükselmesi nedenleri

Bebek artık büyümüştür ve pompalama normalin üzerinde gerçekleşir. Yani kan ihtiyacındaki bu artış ile YÜZDE 50 üzerinde daha fazla olur. Bunun bu şekilde artmasındaki neden ise bebeğin yeteri seviyede oksijen ve besin ihtiyacını karşılamaktır. Hem ihtiyaca karşılık vermek hem de doğum hazırlık evreleri bu aylardır. Doğum anı kasılmaları nabızın yükselmesi yaratabilir.

Gebelikte yükselen nabız sayıları ve kan pompalama artışları hamilenin gebelik öncesinde olan rahatsızlıkları da aynı zamanda ortaya çıkarabilir ve kalp sorunlarının nedenlerini belli edebilir.

Bu konuları da inceleyin

Global

Araştırmacı ve yazar. Sağlık gündemini takip ederek hastalıklar ve tedavi yöntemleri ve alternatif tıp alanında detaylı bilgi paylaşımı sunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu