Hamilelik - Gebelik

Hamilelikte minoset içilirmi, hamilelikte parol kullanımı (Ağrı kesiciler)

Hamilelikte parol, minoset, tylol gibi ilaçlar içilir mi, gebelikte ağrı kesi kullanmanın zararı var mı? Hangi ilaçlar içilebilir?

Aşağıda ağrı kesiciler ile alakalı olarak doktorlar tarafından ilaçların kullanımları hakkında bilgiler alınmıştır. Bu bilgiler kişiye özel bilgiler ve yanıtlardır. Tedavi amaçlı kullanılamaz ve doktor tavsiyesi olmadan ağrı kesici haplar, ilaçlar kullanılmamalıdır. Genel bilgi açısından bu detaylardan faydalanabilirsiniz.

Hamilelikte ağrı kesici kullanımı nasıl olmalıdır?

Hamile kadınların onca ağrılara rağmen ilaç almanın veya hap içmenin zararı düşüncesi ile ilaçlardan uzak durmları bazen hatalı olabiliyor. Diş ağrısıi baş ağrısı, bel ağrısı gibi çeştli ağrılar bazen çıkılmaz hal alabilir. Böye durumlarda içerisinde kimyasal madde barındıran bu ilaçların doğru seçimi çok önemlidir. Parol ve minoset bu anlamda önemli yer tutar.

Önemli: Bu bilgiler geneldir ve mutlaka doktor onayı almalısınız!

Grip, baş ağrısı, soğuk algınlıkları, kırıklık ve hafif ateş olması durumlarında doktorlar Parol ve Minoset gibi içeriği parasetamol olan ilaçların alınabileceğini söylemektedir. Dikkat edilerek kullanılabilir.

Hamilelik dönemlerinde Tylol, Parol ve Minoset gibi ilaçların güvenli olduğu ancak içeriğinde İbuprofen (Advil) olan ilaçların uzak durulması gerektiği konusunda doktorlar önemle uyarılarda bulunmaktadır.

Hamileler için zararsız ağrı kesici ilaçlar ve haplar

Hamileler ağrı kesici ve soğuk algınlıklarında kullanmak üzere zararsız ilaçlar arasında şunları göstermektedir;

 • Parol,
 • Minoset,
 • Vermidon,
 • Tylol,

parasetamol veya asetominofen ilaçlar.

Burada tekrar hatırlatalım; doktorunuza danışmadan almayınız.

Minoset ile minoset plus farkı nedir?

Plus olan minoset diğerine göre içeriğinde kafein olmasından dolayı farklılık yaratır. Kimilerine göre sakıncalı olmamakla beraber bazı doktorlar tarafından sakıncalı olduğu söylenmektedir.

Diş ağrısı için hamileler hangi ilacı kullanabilir?

Çoğu doktora göre diş ağrılarında yine aynı şekilde parol ve minoset tavsiye edilir. Paracetamol grubu ilaçları ağrı kesici olarak kullanabilirsiniz.

Yukarıdaki bilgiler doğrultusunda en çok merak edilen bu ilaçların güvenirliği konusunda bilgiler paylaştık. İlacı içecek olan hastanın bu bilgilere göre ilaç almaları veya hap içmeleri zararlı olabilir. İlaç almamanız gereken durumlar gebelik döneminizde oluşmuş yapı değişikliğinize göre zararlı olabileceğinden dikkat edilmelidir. Genel anlamda bu ilaçlar kullanılabilir ve zararsızdır.

Kaynaklar (mavi kadın sitesinden alıntılanmıştır)

 • Çocuk Diş Hekimi Yrd.Doç.Dr. Didem Özdemir Özenen
 • Jinekolog Yeşim Yerçok
 • Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanları:
 • Hüseyin Şahin
 • Salih Zeki
 • Semih Taşkent

Faydalı bağlantılar

 1. Hamilelikte fındığın önemi, hamilelikte fındık yenir mi?
 2. Hamileler goji berry (kurt üzümü) yiyebilir mi, goji berry faydaları ve zararları nedir?
 3. Hamileyim grip oldum, grip için ne içebilirim, hangi çay iyi gelir?
 4. Girip nedir, gripten nasıl korunulur, grip nasıl bulaşır?
 5. Hamilelikte meyveli dondurma yenir mi, hamileler dondurma yiyebilir mi?

Global

Araştırmacı ve yazar. Sağlık gündemini takip ederek hastalıklar ve tedavi yöntemleri ve alternatif tıp alanında detaylı bilgi paylaşımı sunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu