Hamilelik - Gebelik

Hamilelikte meyveli dondurma yenir mi, hamileler dondurma yiyebilir mi?

Hamileler için dondurmanın önemi, hamilelikte dondurma yenir mi?

Hamilelik süresince özellikle yaz aylarında gebelik yaşayan kadınların dodurma yemeleri ve meyveli, kakaolu, magnum dondurmalar yemelerinde ne gibi etkiler meydana gelir, açık dondurma yemek ve hazır dondurmalar tüketmek ne gibi sakıncalar doğurur? Gebelik sürecince neli dondurma yemek faydalıdır..

Hamilelikte dondurma yemek yaz sıcakları için en güzel tatlı niyetine alınabilir besinler arasındadır. Gebeliğin verdiği aşeri ile dondurma canı çeken hamile kadınların biraz dikkat etmeleri durumunda sakıncası pek gözlemlenmemiştir.

Hamilelikte dondurma yemenin faydaları

Dondurmanın içeriğinde kalsiyum, enerji ve protein alımı için belirli oranda miktar mevcuttur. Kalsiyum gebelikte bebeğin kemik ve diş yapısı için gereklidir. Bebeğin yanında hamilenin de krampları ve tansiyon ile preeklemsi riskleri azalır. Süt ürünleri tüketmek kalsiyum açısından zenginlik gösterir. Beslenmelerde süt, yoğurt ve peynir gibi gıdalar tüketilirken ek kalsiyum desteği abartmadan haftada 1-2 sefer dondurmadan alınabilir.

Hamilelikte dondurma ne kadar ve nasıl yenir?

Dondurma yiyen annenin aldığı yüksek enerji ile bebek ve kendi enerji ihtiyacına destek almış olur. Dondurmada bulunan sütün protein desteği mevcut olduğundan hem kalsiyum hem de protein açısından zenginliği açısından dondurmalar faydalıdır.

Gebeler haftalık olarak ne kadar dondurma yiyebilir?

Çok miktar dondurma yenilmesi önerilmez bazı dikkat edilmesi gereken noktaları mevcuttur. Bu sebeple gebelerin “haftalık” 2-3 top üzeri dondurma yemeleri önerilmez. Tadımlık gibidir yani. Dondurmayı alırken açık dondurmalarda hijyene dikkat edin. Örneğin; tozun bol olduğu açık dondurma tezgahlarını tercih etmek yerine kapalı hijyenij mekanları tercih edin.

Dondurmayı gündüz yiyecekseniz yemeklerin ardından 2 saat gibi bir süre sonunda tüketmeye özen gösterin. Dondurmayı önünüze aldığınızda çözümü için 5 dakika kadar bekleterek yiyin. Çok soğuk besinleri tüketmenin riski olabilir. Boğaz ağrıları, enfeksiyonlar solunum yolunu tetikleyebilir ve zarar görürsiniz.

Dondurma nasıl yenilir nelere dikkat edilmelidir?

 1. Haftalık 2-3 top üzeri dondurma yenilmemelidir.
 2. Dondurma içerisindeki takviye zenginliği anne ve bebek kilo alımına neden olabilir.
 3. 1 öğünde yiyeceğiniz dondurma miktarının 1 yemek kaşığı küzerine çıkmamaya özen gösterin.
 4. Dondurmayı hazır alacaksanız mutlaka tarihleri kontrol edin. Son kullanım tarihi geçmemiş veya az kalmış yiyebilirim demek yerine dondurmanın üretim tarihini kontrol edin. Üretiminin üzerinden uzun zaman geçtiyse almayın. Bekleyen dondurma zararlıdır.
 5. Hazır dondurmalarda tatlandırıcılar, mısır şurubu ve içeriğindeki miktarları mutlaka okuyun.
 6. Kutulu dondurma aldığınızda bu dondurmayı buzdolabında saklayarak tüketmeyin. Tek seferde yiyebileceğiniz kadar dondurma alın. Dolapta açık dondurmalara bakteri kaptırabilirsiniz.
 7. Gıdalara karşı alerjisi olanların dikkatli olması gerekir.

Dondurma için notlar: Besin alerjisi olanların mutlaka dondurma içeriğini okuması, doktora danışması ve dondurmaların çok soğuk olarak tüketilmemesi gerekir. Biraz bekleterek ılık su ile birlikte yemeniz faydanıza ve sağlığınıza zarar gelmemesi adına önerilmektedir.

Faydalı bağlantılar

 1. Hamilelikte fındığın önemi, hamilelikte fındık yenir mi?
 2. Hamileler goji berry (kurt üzümü) yiyebilir mi, goji berry faydaları ve zararları nedir?
 3. Hamilelikte minoset içilirmi, hamilelikte parol kullanımı (Ağrı kesiciler)
 4. Hamileyim grip oldum, grip için ne içebilirim, hangi çay iyi gelir?
 5. Girip nedir, gripten nasıl korunulur, grip nasıl bulaşır?

Global

Araştırmacı ve yazar. Sağlık gündemini takip ederek hastalıklar ve tedavi yöntemleri ve alternatif tıp alanında detaylı bilgi paylaşımı sunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu