Hamilelik - Gebelik

Hamilelikte memeden sıvı gelmesi, hemilelikte göğüsten süt neden gelir?

Hamilelikte göğüslerden sıvı gelmesi, gebelikten memeden süt gelmesi

Hamilelik dönemlerinde karşılaşabileceğiniz meme ile alakalı olarak şeffaf sıvı gelmesi, süt gelmesi, sarımsı sıvı gelmesi dir. Göğüslerden gelen bu akıntıların gebelikte süt gelmesi erken doğum veya memeden süt gelmesi hamilelik belirtisi mi olarak düşünmek doğru olmayabilir.

Gebelik belirtileri arasına bir ihtimal olarak konulabilir ama erken doğum belirtisi olarak düşünülmemelidir.

Gebelikte süt oluşumu ne zaman başlar

Hamilelikte bazı dönemlerde memeler kolostrum üretimi yapar ve bu sıvı sarımsı renkte kalın bir yapıdadır.  Anne sütünün başlamadan önceki bebeğe verilecek olan ilk besin denilir. Normalde göğüsten gelen sarımsı akıntının doğumda birlikte gelmesi beklenirken bazı hamilelerde daha erken geldiği de görülür. Her iki durum normal olarak karşılanır.

Memelerden gelen bu sıvılar vücudun bebeği beslemek üzere hazırlık aşamasında olduğunu gösterir. Gelen sıvılar ve süt kolostrum üretiminin olduğu anlamına gelir ve oluşan bu salgılar göğüslerden dışarı çıkabilir.

Memeden sarı sıvı gelmesi nedir?

Gebelikte süt oluşumu 16. hafta itibari ile başlar. Bu dönemlerde meme ucundan sarımsı, saman renginde sıvılar gelebilir. Bu tonda gelen sıvıların adı kolostrum dur. Bebek için en besleyici bolca vitamin ve mineral barındırı.

Eğer gelen sıvı şu şeklideyse paniğe gerek yoktur;

  • Süt veya sıvının rengi sarı tonlardaysa,
  • Kokusu yoksa,
  • Kanlı ve iltihaplı değilse,

bu durumlar endişelenecek durumlar değildir.

Gebeliğin 16. haftasından sonra üretilen sütle birlikte, göğüslerde büyüme ve süt vermek için hazırlıklar olur. Bu dönemde göğüslerinizden süt gelebilir.

Hamilelikte olduğu gibi memenin hemen her döneminde sıvı şeffaf şekilde gelebilir. Cinsel ilişki sırasında meme başından sıvı gelmesi gibi uyarılmalar sonucu olabilir. Ayrıca bu anlarda yalancı doğum sancıları bile görülebilir. Bunlar erken doğumla alakalı bir belirti değildir. Memenin emilmesi veya uyarılması ile oluşur.

Hamilelik döneminin yaklaştığı dönemlerde gelen akıntı genelde kalın bir tabaka ve sarı renkte olur. Doğuma yaklaştıkça renk biraz daha soluk hal alarak gelir. Gebelikte en fazla düşünülenlerden biri erken dönem yani gebeliğin ilk ayında memeden süt gelmesidir. Bu dönemde gelen sıvılar bebekte prematüre doğum belirtisi oluşturmaz.

Göğüslerden akan sıvı için ne yapılır?

Gebelik döneminde gelen sıvılar normaldir ve endişeli hal almamalıdır. Rahatsız edebilir ve oluşan süt veya sıvı gelmesi için göğüs pedi eczanelerde satılmaktadır. Sütyen beya elbisenize sıvının bulaşmasını emici bu pedler aracılığı ile yapabilirsiniz.

Sıvı gelmesi ile alakalı olarak kafalarda kalan prematüre doğum belirtilerine açıklık getirelim; bu doğumun belirtiler, sık sık kasılma, sırtta ağrılar, vajinal kanamalar ve fetal hareketliliğin azalmasıdır.

Bunları da öğrenin

Global

Araştırmacı ve yazar. Sağlık gündemini takip ederek hastalıklar ve tedavi yöntemleri ve alternatif tıp alanında detaylı bilgi paylaşımı sunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu