Hamilelik - Gebelik

Hamilelikte maydanoz suyu, hamilelikte maydanoz düşüğe neden olur mu

Hamilelikte maydanoz yenir mi, çiğ maydanoz, pişmiş maydanoz veya maydanoz suyu faydaları ve zararları

Hamililer için maydanoz adeta korkulu rüyadır. Suyunu veya salatalarında kullandıkları çiğ maydanoz, yemeklere katılan pişmiş maydanoz ve maydanoz suyu konusunda bebek düşük riski kafalarda hep soru işareti bırakır.

Maydanoz gebelikte dikkat edilerek doktor onayı alınarak yenmesi gereken sebzeler arasındadır. Birçok faydası bulunan bu bitkinin hamileler üzerinde yan etkileri de olabiliyor. Bu makalede faydaları ve zararları hakkında bilgiler alabilirsiniz.

Hamilelikte maydanoz yiyenler

Maydanoz çok faydalı besinler arasındadır ancak gebelik dönemlerinde maydanoz yiyenler için rahim uyarılması, rahim kasılması gibi çeşitli etkiler gösterebilmektedir. Hamilelerin tüketiminiz fazlalaştırması durumunda maydanozun zararı daha fazla olabilir. Dikkat edilerek tüketilmelidir.

Hamilelikte maydanoz yiyenler için uzmanların düşük konusunda aşırıya kaçmadan yenilmesi gerektiği konusunda uyarıları bulunmaktadır.

Hamileler için maydanozun faydaları

 • Maydanoz içerisinde bulunan lutein içerikli arsenal iyi bir antioksidandır. Gebeler için bağışıklığın güçlendirilmesinde faydalıdır.
 • İçerisinde A vitamini ve C vitamini barındıran maydanoz, bebeğe vitamin desteği sağlar.
 • Eklem ağrılarına ve hamilikte oluşan ödemlerin atılması konusunda faydaları vardır.
 • Maydanozdaki demir ile kansızlığa katkı sağlanır ve kan artışına yardım eder.
 • Folik asiti ile olası doğum kusurlarının önüne geçer.
 • K vitamini sayesinde bebek ve annenin kemiklerinin gelişimine destek sağlar.
 • Şişkinlik oluşumuna etki ederek sindirimi rahatlatıcı özelliği vardır.

Gebeler için maydanozun zararları

Gebelik yaşayanlarda tüketim konusunda herhangi bir bilgi yoktur ve miktarının ne derece olması gerektiğinin araştırmaları sürmektedir. Tüketmeyi düşünenlerin mutlaka doktor onayı ile alınması gereken miktar konusunda mütabık kalınması gerekmektedir.

 1. Maydanonuzun yapraklarında uçucu maydanoz yağı bulunur ve hamilelik öncesinde zarar görmeyenler hamileyken yan etkisi ile karşılaşabilir.
 2. Apiol ve myristicin maddeleri kürtaj ve düşüğü kolaylaştırmak için kullanılan maydanoz yağında mevcuttur. Adet kanamasına uyarı yaparak kasılmalara neden olabilir. Aynı zamanda prematüre doğum gibi anne ve bebeğin zarar görebilmesine neden olabilir.
 3. Bazı durumlarda böbreklere zararı dokunarak döbet geçirmelere neden olabilmektedir.
 4. Myristicin maddesi bulunan maydanozun bebeğe ulaşması ile kalp atışlarında hızlanmasına sebep olabilir. Ayrıca, baş dönmeleri, denge kaybı gibi sorunlar yaşatabilir.

Not: Havuç, kreviz, rezene, dereotu gibi bitkilere alerjisi olan kişilerde aynı etkiye sebep olabilir. Maydanozu canınız çekti diye kendi başınıza karar vermek yerine bir telefon açarak hem durumunuz hem de yemeniz konusunda mutlaka doktorunuzla iletişim kurun.

Maydanuz suyu içmek konusunda doktor onayı almalısınız!

Faydalı bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu