Hamilelik - Gebelik

Hamilelikte marul yemek kanserden korur mu, hamileler için marulun faydaları

Yeşil marulun hamilelikte faydaları nelerdir, gebelikte marul yemenin önemi nedir

Marulun yeşilliği doğadandır. Yeşil sebzelerin bir diğer özelliği renkleri ile en gözde sebzeler arasındadır. Hamilelik öncesi ve gebelik esnasında alınabilecek çok değerli içeriğie sahiptir. Yemenin yanında cilde sarılarak bile hamilelerin yüz parlaklığı sağlamalarına fayda eder. Gebelikte yüzümü nasıl güzelleştirebilirim veya parlatabilirim diyorsanız marulu cilde sararak biraz bekletmeniz yeterli olacaktır.

Marulun hamilelikte faydaları nedir?

Hamilelik dönemlerinde heme anne hem de bebek için marul güvenli gıdalar listesindedir. Genel anlamda faydalarını şu şekilde sıralayabiliriz;

Folik:  Marul folik asit içerir ve bu asit ile bebeğin doğum kusurlarından kurtulmasına yardımcıdır. Mineral ve vitamin desteği ile ayrıca hamileliğin kontrollü ve sağlıklı geçmesini sağlar.

K vitamini: İçeriğindeki K vitamini kanamalara karşı önlem alır ve bebeğin bu vitaminden eksik kalmasını önler.

Lif: Gebelikte kabızlığın başlıca sorunlar arasında olduğu bilinir ve neredeyse hamilelerin yarısı gebelik dönemlerinde kabızlık sorunu çeker. Lifli gıdalar bu sorunun ortadan kalkması için yardımcıdır ve marulda yüksek miktarda lif bulunur.

Klorür: Marul içerisinde klorür barındırması ile sindirme faydalı minerallerden almış olursunuz.

Kas: Marul yiyerek kasları gevşetebilir ve uyku gibi başlıca sorunların üstesinden gelebilirsiniz. Sinirleri rahatlaran marunun uykuya faydası çoktur.

Kolesterol: Marulun gebelikte kalp ve felç gibi oluşabilecek sorunlara karşı faydası vardır ve kolesterolün düzene girmesine yardımcıdır.

Kanser: Marulun tazesi, meme kanseri, lösemi kanseri gibi önemli kanserleri önlemede etkisi oldukça fazladır.

İltihap: Marulun iltihap giderci anti-inflamatuar özelliği vardır. Hamileyi ve bebeği enfeksiyonlardan korur. Antimikrobiyal olan marulun mikrobiyal enfeksiyonlara karşı savaşma gücü bulunur ve sizi hastalıklardan korur.

Nöron: Marul yediğinizde beyindeki nöronları koruyama almış olursunuz ve nöronal ölüm risklerinden arınabilirsiniz. Ayrıca bu sebepten oluşabilecek hastalıklarada önemli arttırmış olursunuz.

Antioksidan: Bağışıklık sistemini güçlendirerek hastalıkların ilerlemesini önler.

Gebelikte marulun zararları

Hamileler için yeşil sebzeler genel olarak zararsızıdır. Yeşillik yemek anne ve bebeği koruduğu gibi temizliğine dikkat edilmelidir. Pişirmeden salatalar gibi malzeme veya soslarda kullandığımız marul ile bakterileri gidermek, mikropları çiğ olan yiyeceklerden arındadırmak adına temizlemesine dikkat edilmeli ve bol su kullanılmalıdır.

Faydalı bağlantılar

Global

Araştırmacı ve yazar. Sağlık gündemini takip ederek hastalıklar ve tedavi yöntemleri ve alternatif tıp alanında detaylı bilgi paylaşımı sunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu