Hamilelik - Gebelik

Hamilelikte mandalina kabızlığa iyi gelir mi, hamileler için mandalinanın faydaları

Hamileler mandalina yiyebilir mi, mandalinanın gebeler için faydaları nelerdir?

Mandalinanın hamilelikte zararı var mı?, Mandalinada hangi vitaminler var?

Hamilelikte yiyeceğiniz mandalina adedine dikkat etmeniz gerekecektir. Günde 7 adedi geçmeden tüketilmesi uzmanlar tarafından önerilmektedir. Mandalinanın hamiler üzerinde etkisinin büyüklüğü kadar bebek içinde vitamin deposudur.

Hamilelikte mandalinanın faydaları

Abartmadan yenilmesi gereken mandalinanın şu şekilde faydaları sıralanabilir;

Kabızlık: Lifli yiyecekler kabızlık için ideal yiyeceklerdir ve mandalina içerisinde bolca lif bulunur. 2 adet mandilan yediğinizde 3.5 gram lif almış olursunuz. Gebelikte değişen hormonlar yüzünden kabız olma durumu sıklıkla rastanan bir durumdur ve mandalina sizi kabız olmaktan korur.

Bağışıklık: C vitamini bağışıklık sistemini güçlendirmek adına çok değerli bir vitamindir. 2 adet yediğinizde yaklaşık 50 miligram C vitamini temini etmiş olursunuz ve bu miktar sizin günlük almanız gereken miktarın ortalama %65’lik kısmını karşılamış olmanız demektir. Hastalıklardan korumanın yanında bebek ve anne için cilt sağlığına koruma görevi yapar.

Göz: 2 adet orta boy mandalina yediğinizde 1328 IU karşılığında A vitamini alırsınız ve bu oranla günlük ihtiyacınızın yarısından biraz daha fazlasını alırsınız. Bu vitamin göz sağlığı için oldukça önemli vitamindir. Bebek üzerindeki etkileri ise, dişler, dokular, kemikler ve göz yapısına katkı sağlamasıdır.

Doğum kusuru:  Olası doğum kusurlarına karşı korur.İçeriğindeki folik asit barındırır. Folar, B vitamin kompkesinde bulunan vitamin türüdür. Yeteri miktarda bu vitaminden günlük olarak alırsanız bebeği olası doğum kusurlarına karşı korumuş olur aynı zamanda, erken doğum riskine karşı önlem geliştirilmiş olunur.

Vitamin eksikliği: 

Vitamin eksikliğini gidermek adına mandalina içerisin birçok vitamin katkısı bulunur ve bunları şu şekilde sıralayabiliriz;

  • A vitamini,
  • C vitamini,
  • D vitamini,
  • B12, B6 vitamini,
  • Kalsiyum,
  • Demir,
  • Magnezyum,
  • Karbonhidrat Potasyum

Bebek ve annenin ihtiyacı olan bu vitaminleri mandalina ile sağlamış olursunuz. Özellikle kış ayı meyvesi olan meyveleri hamileliğin kış dönemlerinde yemeniz çok sağlıklı olacaktır. Sadece meyve olarak tüketebileceğiniz gibi suyunu sıkarak sabah kahvalatılarında da mandalina suyu içmek oldukça fayda sağlayacaktır. Mevsimlerinde taze taze yiyebileceğiniz bu meyve sofralardan eksik edilmemesi gerekenler arasındadır.

Not: Bu meyvenin günlük alım miktarına hamileler dikkat etmelidir.

Faydalı bağlantılar

Global

Araştırmacı ve yazar. Sağlık gündemini takip ederek hastalıklar ve tedavi yöntemleri ve alternatif tıp alanında detaylı bilgi paylaşımı sunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu